IEC مخفف چیست؟

The International Electrotechnical Commission مخفف IEC یعنی کمیسیون بین المللی الکترونیکی می باشد.

The International Electrotechnical Commission مخفف IEC یعنی کمیسیون بین المللی الکترونیکی می باشد. در حال حاضر دفتر IEC در ژنو سوئیس می باشد. IEC سازمانی است که استانداردهای بین المللی را برای کلیه فناوری های برق، الکترونیک و مرتبط تهیه و منتشر می کند.

IEC مخفف چیست؟, شرح در مقاله

(سازمان استاندارد مربوطه برای همه محصولات و سیستم های دیگر سازمان بین المللی استاندارد ISO است). NEMA به طور گسترده در IEC در سطوح فنی و مدیریتی شرکت می کند. NEMA پشتیبانی دبیرخانه را برای شش کمیته فنی IEC (TC) فراهم می کند. یک منشی TC IEC فعالیت های روزانه کمیته را مدیریت می کند.

ماموریت IEC ارتقاء همکاری بین‌المللی از طریق اعضای خود در مورد کلیه مسائل مربوط به استانداردسازی الکتروتکنیکی و موضوعات مرتبط مانند ارزیابی انطباق با استانداردها در زمینه ‌های برق، الکترونیک و فناوری ‌های مرتبط است. NEMA از طریق مدیریت گسترده و مشارکت فنی به تلاش های IEC کمک می کند.

استانداردهای IEC در یک فرآیند اجماع توسط کارشناسان کشورهای شرکت کننده ایجاد می شوند. استانداردهای IEC اغلب به عنوان مبنایی برای هماهنگ سازی جهانی الزامات فنی در کشورهای عضو و غیرعضو IEC استفاده می شود.

اگرچه استانداردهای IEC نقش مهمی در توسعه تجارت جهانی ایفا می کنند، بسیاری از کشورها اغلب تفاوت های ملی با الزامات IEC دارند. معمولاً اینها بر اساس تفاوت های زیرساختی یا شرایط آب و هوایی است. NEMA برای ترویج پذیرش استانداردهای مربوطه IEC/ISO بر اساس بخش به بخش به عنوان استانداردهای ایالات متحده و آمریکای شمالی بسیار حمایت می کند.

سازمان IEC کیست؟

IEC (کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی) که در سال 1906 تأسیس شد، یک سازمان جهانی و غیرانتفاعی عضویت است که بیش از 170 کشور را گرد هم می آورد و کار 20000 کارشناس را در سطح جهانی هماهنگ می کند. این سازمان پیشرو در جهان برای تهیه و انتشار استانداردهای بین المللی برای کلیه فناوری های الکتریکی، الکترونیکی و مرتبط است که در مجموع به عنوان “الکتروتکنولوژی” شناخته می شود، ایجاد شده است.

ماموریت IEC دستیابی به استفاده جهانی از استانداردهای بین‌المللی IEC و سیستم ‌های ارزیابی انطباق برای اطمینان از ایمنی، کارایی، قابلیت اطمینان و قابلیت همکاری فناوری‌ های برق، الکترونیک و اطلاعات، ارتقای تجارت بین‌المللی، تسهیل دسترسی گسترده به برق و ایجاد پایداری بیشتر است.

در سال 1986، ISO، IEC و CIE توافق کردند که در زمینه های مورد علاقه در چارچوب یک یادداشت تفاهم همکاری کنند، که در سال 1992، با یک تفاهم نامه بعدی تکمیل شد، با هدف تعیین مسئولیت ها IEC و CIE به منظور تشدید همکاری و جلوگیری از تکرار تلاش و تاخیر.

تاریخچه IEC چیست؟

برق نیروی محرکه انقلاب صنعتی دوم بود و امروزه نیز برای انقلاب صنعتی چهارم ضروری است. در اوایل دهه 1880، دانشمندان متوجه شدند که فقدان اصطلاحات، اندازه‌گیری ‌ها و رتبه ‌بندی ‌های رایج، پیشرفت علم برق را کند می‌کند و مانع از توسعه بازارها می‌شود.

چرا استاندارد ایزو مهم است؟, شرح در تصویر

هنگامی که کنگره بین المللی برق در نمایشگاه جهانی در سنت لوئیس در سال 1904 تشکیل شد، نمایشگاه هایی که کاخ الکتریسیته را اشغال کردند از برق با ولتاژهای مختلف، جریان مستقیم یا جریان متناوب 1، 2، یا 3 فاز استفاده می کردند. فرکانس های مختلف و همچنین انواع کانکتورها و شاخه ها.

در نتیجه، کنگره پیشنهادی برای ایجاد یک کمیسیون دائمی بین‌المللی که مسئولیت تعیین شرایط و اندازه‌گیری رتبه ‌بندی دستگاه‌ ها و ماشین ‌های الکتریکی را بر عهده داشت، ارائه کرد. پس از آن، IEC (کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی) در لندن تأسیس شد و اولین جلسه خود را در هتل سیسیل در 26 و 27 ژوئن 1906 با الکساندر زیمنس به عنوان رئیس برگزار کرد.

نمایندگان اتریش، بلژیک، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیای کبیر، هلند، مجارستان، سوئیس، اسپانیا، ژاپن و ایالات متحده شرکت کردند. نروژ، سوئد و دانمارک، اگرچه نماینده ای نداشتند، نیز اعضای سازمان پیشنهادی بودند. در این جلسه، لرد کلوین به عنوان اولین رئیس کمیسیون انتخاب شد و چارلز لو ماستر به عنوان سرپرست منشی انتخاب شد، سمتی که لو ماستر تا زمان مرگش در سال 1953 حفظ کرد.

مشارکت NEMA با IEC

برای تسهیل مشارکت اعضای NEMA در فعالیت های توسعه استانداردهای IEC، NEMA از اداره تعداد زیادی از کمیته های ایالات متحده حمایت می کند. این کمیته‌ ها که گروه‌ های مشاوره فنی (TAGs) نامیده می‌شوند، منعکس‌کننده کمیته‌ های فنی و کمیته‌ های فرعی مرتبط با IEC هستند که در فعالیت‌ های آنها شرکت می‌کنند.

 مشارکت ممکن است صرفاً به صورت نظارت و اظهار نظر در مورد پیش نویس اسناد صادر شده توسط کمیته باشد، یا ممکن است به سمت های رهبری در کمیته کمیسیون مستقل انتخابات گسترش یابد.

در بسیاری از موارد، یک فرد ایالات متحده به عنوان کارشناس برای مشارکت در پیش نویس سند در گروه های کاری یا تیم های تعمیر و نگهداری کمیته کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شده است. سند “Involvement icpdfNEMA-IEC”  (1) فهرستی از کمیته های IEC با اطلاعات مربوط به مشارکت ایالات متحده ارائه می دهد و کمیته هایی را که مشارکت ایالات متحده توسط یک کارمند NEMA اداره می شود همراه با اطلاعات تماس آن کارمند یادداشت می کند.

طرح جامع IEC 2000 چیست؟

کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی (IEC) جدیدترین نسخه Masterplan خود را منتشر کرد. این سند شش موضوع اصلی را که با IEC مواجه است و هشت هدفی را که کمیسیون برای خود در پاسخ به این مسائل تعیین کرده است، از جمله بهبود درک بازار، مشارکت صنعت، ارزیابی انطباق و صدور گواهینامه، و بهبود کارایی کار IEC، شناسایی می‌کند.

کمیته ملی ایالات متحده (UNSC)

کشورها در کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی (IEC) به عنوان اعضای کامل یا وابسته شرکت می کنند. اعضا کمیته های ملی هستند که هر کدام دارای حق رای برابر هستند. کمیته ملی ایالات متحده (USNC) کمیته ای از موسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) است. USNC مواضع ایالات متحده را توسعه می دهد و مشارکت نمایندگان ایالات متحده در کمیته های فنی IEC (TC) و همچنین مشارکت ارشد در همه گروه های مدیریت IEC را مدیریت می کند.

USNC دارای یک شورای است که بر مواضع خط مشی نظارت می کند و یک کمیته مدیریت فنی (TMC) برای رسیدگی به تمام مسائل فنی مرتبط. NEMA به طور گسترده در USNC شرکت می کند که دبیرخانه شش TC IEC، مدیر بیش از 50 گروه مشاوره فنی USNC، و با داشتن نمایندگی در شورای USNC و TMC است. NEMA همچنین از طریق USNC در شورای IEC و هیئت مدیره استانداردسازی IEC نماینده دارد.

استانداردهای سازمان ISO و IEC

سازمان بین المللی ISO برای تدوین برخی از استانداردهایی که مربوط به برق و الکترونیک است از سازمان IEC کمک خواسته است. پس تعدادی از استاندارد های ISO با کمک سازمان IEC تدوین و منتشر شده است. در زیر لیست برخی از مهمترین استانداردهای ایزو که با کمک IEC ایجاد شده را ملاحضه می کنید.

اخذ-گواهینامه-ایزو-27001
 • ISO/IEC 14762: فناوری اطلاعات – الزامات ایمنی عملکردی برای سیستم ‌های الکترونیکی خانه و ساختمان (HBES).
 • ISO/IEC 7498: مجموعه استانداردهایی است که مدل مرجع جهانی اتصال سیستم های باز (OSI) را برای پروتکل های ارتباطی تعریف می کند. OSI اولین بار در سال 1983 منتشر شد و ISO آن را به عنوان یک استاندارد در سال 1984 پذیرفت. نسخه فعلی در سال 1994 به روز شد.
 • ISO/IEC 27000: خانواده ای از استانداردها برای تکنیک های امنیت فناوری اطلاعات است.
 • ISO/IEC 20000-1: فناوری اطلاعات – مدیریت خدمات – بخش 1: الزامات سیستم مدیریت خدمات.
 • ISO/IEC 27002: امنیت اطلاعات، امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی – کنترل های امنیت اطلاعات.

سوالات متداول

IEC مخفف چیست؟

The International Electrotechnical Commission مخفف IEC یعنی کمیسیون بین المللی الکترونیکی می باشد. در حال حاضر دفتر IEC در ژنو سوئیس می باشد. IEC سازمانی است که استانداردهای بین المللی را برای کلیه فناوری های برق، الکترونیک و مرتبط تهیه و منتشر می کند.

استانداردهای سازمان ISO و IEC

–         ISO/IEC 14762: فناوری اطلاعات – الزامات ایمنی عملکردی برای سیستم ‌های الکترونیکی خانه و ساختمان (HBES).
–         ISO/IEC 7498: مجموعه استانداردهایی است که مدل مرجع جهانی اتصال سیستم های باز (OSI) را برای پروتکل های ارتباطی تعریف می کند. OSI اولین بار در سال 1983 منتشر شد و ISO آن را به عنوان یک استاندارد در سال 1984 پذیرفت. نسخه فعلی در سال 1994 به روز شد.
–         ISO/IEC 27000: خانواده ای از استانداردها برای تکنیک های امنیت فناوری اطلاعات است.
–         ISO/IEC 20000-1: فناوری اطلاعات – مدیریت خدمات – بخش 1: الزامات سیستم مدیریت خدمات.
–         ISO/IEC 27002: امنیت اطلاعات، امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی – کنترل های امنیت اطلاعات.

9 دیدگاه دربارهٔ «IEC مخفف چیست؟»

 1. بازتاب: سازمان بین المللی استاندارد سازی 4 تا از مهمترین استاندارد

 2. بازتاب: ایزو 27005: همه آن چیزی که باید بدانید - ایزو فرتاک

 3. بازتاب: گرفتن ISO برای شرکت - ایزو فرتاک021-49382 اخذ ایزو ارزان

 4. بازتاب: استاندارد اتحادیه اروپا - ایزو فرتاک49382-021

 5. بازتاب: استاندارد ایزو 20000 چیست - ایزو فرتاک49382-021

 6. بازتاب: استاندارد ISO 27002 - ایزو فرتاک

 7. بازتاب: قوانین امنیت سایبری: چگونه یک رهبر سایبری باهوش باشیم - ایزو فرتاک

 8. بازتاب: شکاف مهارت های امنیت سایبری - ایزو فرتاک

 9. بازتاب: فعال کردن فرهنگ آماده هوش مصنوعی در سال 2022- ایزو فرتاک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا