گواهینامه IFS چیست؟

گواهینامه IFS چیست؟ گواهی سیستم تولید مواد غذایی شما مطابق با استاندارد غذایی IFS نشان دهنده تعهد شما به ایمنی، کیفیت، قانونی بودن و بهبود مستمر مواد غذایی است. استاندارد بین المللی ویژه (IFS) Food یک استاندارد به رسمیت شناخته شده توسط انجمن ایمنی غذا  GFSI برای تایید ایمنی و کیفیت محصولات غذایی و فرآیندهای تولید است.

گواهینامه IFS چیست؟

یک ابتکار جهانی ایمنی غذا، IFS Food یک استاندارد ایمنی مواد غذایی شناخته شده بین المللی است که برای تقویت شفافیت در سراسر زنجیره تامین و توانمندسازی شرکت ها برای بهبود مستمر فرآیندهای خود ایجاد شده است. استاندارد غذایی IFS که در سال 2003 تأسیس شد و گواهینامه IFS، اکنون در میان معتبرترین گواهینامه های ایمنی مواد غذایی در جهان است.

استاندارد IFS FOOD در تاریخ مارس سال 2021 نسخه 7 خود را منتشر کرد. بنابراین متقاضیان اخذ گواهینامه IFS می توانند بر اساس آخرین تغییرات اقدام به اخذ گواهینامه IFS FOOD نمایند. ما در این مقاله سعی داریم اطلاعات جامعی در مورد استاندارد IFS در اختیار شما بگذاریم.

موارد مطورحه در این مقاله به شرح زیر می باشد.

 • استاندارد IFS چیست؟
 • گواهینامه IFS چییست؟
 • آخرین تغییرات استاندارد IFS چیست؟
 • مزایای اخذ گواهینامه ISF چیست؟
 • شرایط دریافت گواهینامه IFS چیست؟

لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

استاندارد IFS FOOD چیست؟

IFS Food یک استاندارد بین المللی برای ارزیابی انطباق محصول و فرآیند در رابطه با ایمنی و کیفیت مواد غذایی است. استاندارد IFS Food برای تامین کنندگان در تمام مراحل فرآوری مواد غذایی پس از مرحله کشاورزی اعمال می شود. استاندارد IFS با معیارهای ابتکار جهانی ایمنی غذا  GFSI مطابقت دارد و این استاندارد توسط انجمن GFSI تایید شده است.

چک لیست ارزیابی با الزامات معیار سنجش GFSI، FSMA و مقررات اتحادیه اروپا همراستا است.

 الزامات مربوط به فرآیندهای سیستم مدیریت کیفیت، سیستم HACCP (تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی)، و برنامه های پیش نیاز دقیق از جمله GMP (عمل تولید خوب)، GLP (عمل خوب آزمایشگاهی) GHP (عمل بهداشت خوب) است. همچنین شامل الزامات مربوط به توسعه فرهنگ ایمنی مواد غذایی مثبت است.

خرده فروشان و همچنین تولیدکنندگان مواد غذایی نیاز به گواهینامه IFS از تامین کنندگانی دارند که در زنجیره تامین آنها قرار دارند و توسط انجمن GFSI تایید شده اند.

بیشتر بخوانید: گواهینامه GMP چیست؟

گواهینامه IFS چیست؟

استانداردهای IFS در حال حاضر شامل هشت استاندارد است که به کاربران در هنگام اجرای مقررات قانونی در مورد ایمنی غذا و یا محصول و مسائل مربوط به کیفیت کمک می‌کند.

استاندارد IFS FOOD چیست؟

گواهینامه IFS نشان می دهد که شرکت دارای گواهی سیستمی مناسب برای اطمینان از ایمنی غذا و یا محصول ایجاد کرده است و مشخصات مشتری را در نظر گرفته و اجرا کرده است.  صدور گواهینامه برای تولید کنندگان مواد غذایی، دلالان، ارائه دهندگان تدارکات، تولید کنندگان محصولات خانگی و بهداشتی و همچنین عمده فروشان و خرده فروشان باز است.

IFS Food برای پردازنده‌ های غذا و سازمان ‌هایی که محصولات غذایی شل بسته‌ بندی می‌کنند قابل استفاده است. IFS Food برای سازمان ‌هایی قابل اعمال است که در آن محصول «فرآوری یا جابجایی» می شود و یا خطر آلودگی محصول در طول بسته ‌بندی اولیه وجود داشته باشد.

IFS Global Markets – Food یک برنامه ارزیابی ایمنی غذا برای خرده فروشان و محصولات غذایی مارک دار است. بنابراین اخذ گواهینامه IFS به مشتریان شما این اطمینان را می دهد که غذای بسته بندی شده توسط برند شما کاملاً ایمن است.

گواهینامه IFS هم برای محصولات غذایی و هم برای محصولات غیرخوراکی کاربرد دارد و فعالیت های لجستیکی از جمله بارگیری، تخلیه و حمل و نقل را پوشش می دهد.

برای انتخاب مرجع صدور گواهینامه IFS باید به سایت بین المللی IFS مراجعه نمایید. IFS مراجع صادر کننده گواهینامه IFS را در هر کشور مشخص کرده و فقط مراجع اعلام شده می توانند گواهینامه IFS FOOD معتبر صادر کنند. طی مقالات بعدی در مورد مرجع صادر کننده گواهینامه IFS در ایران و اعتبار آنها اطلاعاتی مکتوب می کنیم.

بیشتر بخوانید: گواهینامه BRC چیست؟

مزایای اخذ گواهینامه IFS چیست؟

داشتن استاندارد مشترک و یکسان برای ارزیابی سطح کیفی تامین کنندگان، نیاز به ممیزی های شخص دوم را کاهش می دهد. برای خرده فروشان، تولیدکنندگان و تامین کنندگان، مدیریت زنجیره تامین سازگارتر و کارآمدتر می شود. هزینه های کلی فرآیند را کاهش می دهد و سطح ایمنی را برای مشتریان، تامین کنندگان و مصرف کنندگان افزایش می دهد.

مزایای اخذ گواهینامه IFS چیست؟

اخذ گواهینامه IFS سازمان شما را قادر می سازد:

 • تعهد ایمنی مواد غذایی خود را به مشتریان و ذینفعان نشان دهید.
 • در صورت بروز یک حادثه ایمنی مواد غذایی، مستندات و دفاعیات لازم را دارید.
 • شما دارنده یک سیستم مدیریت ایمنی غذا هستید که به سازمان شما در برآورده کردن بهتر الزامات ایمنی غذا کمک می کند.
 • ایجاد الزامات استاندارد IFS شما را برای بهبود عملکرد ایمنی غذایی آماده می کند.
 • کاهش ضایعات محصول، اجتناب از دوباره کاری ها و عدم فراخوان محصول.
 • برند تجاری خود را تقویت کنید.
 • ایجاد اعتماد بین مشتریان.
 • هموار کردن مسیر راهیابی به بازارهای بین المللی و اروپایی.

بیشتر بخوانید: HACCP چیست؟

آخرین تغییرات استاندارد IFS FOOD چیست؟

IFS Food نسخه 7  جهت پیاده سازی الزامات استاندار IFS را در مارس 2021 منتشر کرد. استاندارد جدید گواهینامه IFS برای وضوح و مختصر طراحی شده است و الزامات اسناد را به نفع تمرکز بیشتر بر ارزیابی های عملی و فرهنگ ایمنی غذا کاهش می دهد.

مهمترین تغییرات در IFS Food V7 جدید چیست و چگونه بر کسب و کارهای تولید و فرآوری مواد غذایی تأثیر می گذارد؟

به‌روزرسانی‌ها چگونه بر کاهش خطر آلاینده‌ های فیزیکی تأثیر می‌گذارند؟ کارشناسان ایمنی مواد غذایی در ایزو فرتاک ضروری ترین تغییرات استاندارد غذایی جدید IFS را تجزیه و تحلیل می کنند.

نسخه هفتم IFS Food برای اولین بار در اکتبر 2020 منتشر شد و از 1 مارس 2021 اجرایی می شود. همه شرکت های دارای گواهی قبلی باید IFS Food V7 را تا 1 ژوئیه 2021 اجرا کنند.

IFS Food V7 شامل چه تغییرات عمده ای است؟

نسخه هفتم استاندارد  IFS FOOD به همان ساختار اولیه نسخه ‌های قبلی پایبند است، اما دارای پیشرفت‌های قابل توجهی برای وضوح و مختصر ویرایشی است. مهمتر از همه، الزامات صدور گواهینامه IFS که در IFS Food V7 مشخص شده است، ماهیت تجویزی بیشتری دارند، و این امر باعث می شود تا پردازنده های مواد غذایی شناسایی مناطق برای بهبود و اعمال تغییرات لازم را آسان تر کنند.

این سه موضوع نشان دهنده مهم ترین تغییرات استاندارد غذایی IFS در نسخه 7 است:

1. پرورش فرهنگ ایمنی مواد غذایی در سراسر سازمان

IFS Food V7 شامل تعدادی تغییرات است که به منظور القای فرهنگ ریشه‌دار ایمنی مواد غذایی در ساختار سازمانی و فعالیت‌های روزانه یک تجارت مواد غذایی است. این تغییرات از جمله عبارتند از:

 • بررسی مدیریت ارشد برای اطمینان از تعهد آنها به حمایت از فرهنگ ایمنی غذایی سازمانی و تضمین کیفیت.
 • تعیین یک فرد واجد شرایط مسئول ممیزی سالانه مواد غذایی.
 • تعیین یک فرد واجد شرایط برای نظارت بر اقدامات مدیریت یکپارچه آفات.
 • فرآیندهای برون سپاری اکنون باید به صورت قراردادی تنظیم شوند و در صورت عدم وجود گواهینامه شناسایی شده توسط GFSI، سالانه حسابرسی شوند.

2. کاهش اسناد و الزامات به نفع تاکید مجدد بر ممیزی در محل

فهرست اسناد و الزامات ممیزی که در IFS Food V7 شرح داده شده است، مطابق با استاندارد اعتباربخشی ISO 17065، 15 درصد اصلاح و کوتاه شده است. تغییرات کلیدی در الزامات حسابرسی IFS عبارتند از:

 • یکی از سه ممیزی سالانه IFS اعلام نشده خواهد بود.
 • اگر شرکتی در ممیزی اعلام نشده شکست بخورد، تاریخی برای حسابرسی جدید اعلام شده تعیین می شود.
 • حداقل 50 درصد از زمان صرف شده برای حسابرسی به بازرسی در محل و روش های نمونه گیری محصول مبتنی بر ریسک اختصاص می یابد.

3. سیستم امتیازد هی جدید و جامع که برای ایجاد پیشرفت مستمر طراحی شده است

با توجه به تأکید مجدد بر ممیزی در محل، IFS Food V7 شامل یک سیستم امتیاز دهی بازنگری شده است که بر پتانسیل مشاغل صنایع غذایی برای بهبود فرآیندهای خود تأکید می کند. تغییرات اصلی در سیستم امتیاز دهی برای ممیزی IFS به شرح زیر است:

 • پیش از این، الزامات دریافت نمره B به عنوان “انحرافات” برای دستیابی به “تقریبا انطباق کامل” تعریف می شد. این حرف به‌روزرسانی شده است به طوری که یک امتیاز B اکنون یک “نقطه توجه” را نشان می‌دهد، که نشان‌دهنده یک موقعیت خطر است که ممکن است با گذشت زمان تبدیل به یک انحراف شود.
 • امتیاز برای تعهدات ایمنی غذایی حیاتی، که به عنوان الزامات حذفی (KO) شناخته می شود، به روز شده است. الزامات KO اکنون فقط می توانند درجه A (انطباق کامل)، C (انحراف، الزام فقط تا حدی اجرا شده) یا D (عدم انطباق) را دریافت کنند. امتیاز B (نقطه توجه) دیگر برای الزامات KO امکان پذیر نیست.
 • حسابرس ایمنی مواد غذایی IFS اکنون توضیحاتی را برای امتیازدهی آنها ارائه می دهد، از جمله برای رشته های اجباری و KO که درجه A را دریافت کرده اند.

بیشتر بخوانید: اخذ گواهینامه ایزو صنایع غذایی.

چگونه استاندارد IFS FOOD بر کاهش خطر مواد خارجی تأثیر می گذارد؟

ساختار کلی الزامات کاهش خطر فیزیکی (بخش 4.12) در استاندار IFS بدون تغییر باقی می‌ماند، اما نسخه جدید برای ذکر صریح چندین حوزه کلیدی مورد بازبینی اصلاح شده است. این تجدید نظرها برای کنترل مواد خارجی شامل موارد زیر است:

گواهینامه ifs food

ویژگی های ساخت کارخانه از نظر پتانسیل آنها برای معرفی آلاینده های فیزیکی ارزیابی خواهد شد. این ویژگی ها شامل راهروها، سکوها، نردبان ها و لوله ها است.

خود تجهیزات پردازش از نظر پتانسیل آن برای ایجاد یک خطر فیزیکی ارزیابی خواهد شد. در غیر این صورت، مشخصات مربوط به تجهیزات تشخیص جسم خارجی بدون تغییر باقی می ماند.

دستگاه های بازرسی اشعه ایکس و فلزیاب ها همچنان باید نصب شوند تا از حداکثر دقت تشخیص اطمینان حاصل شود و همچنین به طور منظم آزمایش و سرویس شوند. همانطور که قبلاً تصریح شد، محصولات غذایی آلوده باید به عنوان ناسازگار و به طور قابل اعتمادی از جریان فرآیند جدا شده باشند.

مسیر صدور گواهینامه IFS چیست؟

گواهینامه یک سیستم مدیریت همانند سیستم مدیریت ایمنی غذا استاندارد IFS، شواهدی از انطباق شما با استانداردهای ملی یا بین المللی ارائه می دهد.

مسیر صدور گواهینامه IFS برای خدمات مختلف، مانند صدور گواهینامه سیستم های مدیریت یا محصولات، کمی متفاوت خواهد بود. برای راهنمایی شما در این فرآیند، ما یک سیستم مدیریت را به عنوان نمونه انتخاب کرده ایم.

مسیر دریافت گواهینامه ifs

چگونه برای صدور گواهینامه معتبر آماده شوم؟

پس از تصمیم گیری در مورد سیستم مدیریتی که می خواهید پیاده سازی کنید، مراحل خاصی برای شروع شما وجود دارد. برخی از نکات ساده برای شرکت هایی که به دنبال گواهینامه  IFS هستند بسیار ارزشمند هستند. همانطور که شروع کردید، این موارد را در نظر داشته باشید:

 • مطمئن شوید که فرآیند را با نگرش درست آغاز کرده اید.
 • درک کاملی از مفهوم مطرح شده در استاندارد و از آن به عنوان راهنما برای تعریف سیستم مدیریت خود استفاده کنید.
 • بدانید کاربرد و مفاهیم استاندارد IFS برای شرکت شما چه معنایی خواهد داشت.
 • از استاندارد IFS به عنوان ابزاری برای بهبود استفاده کنید.
 • درک درستی از خطرات و فرآیندهایی که بر شما تأثیر می گذارد داشته باشید.
 • توانایی سازمان برای تحقق استراتژی تجاری خود.
 • مرجع صدور گواهینامه IFS را با دقت انتخاب نمایید.

چه مراحلی برای صدور گواهینامه IFS باید طی کنم؟

در زیر 10 مرحله کلی را مشاهده خواهید کرد که شما را در مسیر صدور گواهینامه قرار می دهد:

1. متن استاندارد IFS را دریافت کنید

برای آشنایی با الزامات و تصمیم گیری در مورد اینکه آیا صدور گواهینامه IFS یا اخذ این استاندارد برای سازمان شما منطقی است یا خیر، یک نسخه از استاندارد را تهیه و مطالعه کنید.

2. ادبیات و نرم افزار را مرور کنید

حجم زیادی از اطلاعات منتشر شده در دسترس است که برای کمک به شما در درک و اجرای یک استاندارد طراحی شده است. همچنین توجه داشته باشید که برای برخی از استاندارد ها دستورالعمل هایی برای نحوه اجرای الزامات در یک سازمان ارائه شده است. مانند ISO/TS 9002 که ISO 9001 و ISO 14004 که ایزو 14001را پوشش می دهد. از زمان خود برای بررسی آنچه در دسترس است استفاده کنید و شناسایی کنید که چه چیزی می تواند برای فرآیند پیاده سازی شما پشتیبانی کند.

3. یک تیم جمع کنید و استراتژی خود را مشخص کنید

اتخاذ یک سیستم مدیریت باید تصمیم استراتژیک کل سازمان باشد. این حیاتی است که مدیریت ارشد شما در فرآیند تصمیم گیری و ایجاد دخیل باشد. آنها تصمیم می گیرند استراتژی کسب و کار که یک سیستم مدیریت کارآمد باید از آن پشتیبانی کند. علاوه بر این، شما به یک تیم اختصاصی برای توسعه و پیاده سازی سیستم مدیریت خود نیاز دارید.

4. تعیین نیازهای آموزشی

اعضای تیم شما که مسئول پیاده سازی و نگهداری سیستم های مدیریت هستند، باید جزئیات کامل استاندارد های قابل اجرا را بدانند. طیف گسترده ای از آموزش ها، کارگاه ها و سمینارها برای رفع این نیازها طراحی شده است.

5. گزینه های مشاور را بررسی کنید

یک مشاور مستقل می توانند به شما در مورد یک برنامه استراتژی کاربردی، واقع بینانه و مقرون به صرفه برای اجرا استاندارد IFS همچنین اخذ گواهینامه IFS کمک کند.

6. مستندات سیستم مدیریت خود را توسعه دهید

یک پلت فرم مناسب برای مستندات سیستم مدیریت خود به عنوان مثال نرم افزار خاص، مبتنی بر نقشه فرآیند، مبتنی بر اشتراک پوینت آماده سازی نمایید. بستر مناسب برای اطمینان از مدیریت، ارتباطات و پیاده سازی موثر مهم است.

سیستم مدیریت شما باید خط مشی ها و عملیات شرکت شما را تشریح کند. این اسناد شامل فرآیندهای مرتبط و سایر اطلاعات مستند مورد نیاز برای حمایت از شما در دستیابی به نتایج مورد نظر و الزامات استاندارد قابل اجرا می باشد.

7. فرآیندهای خود را تعیین، مدیریت و مستند کنید

یک گام مهم در ایجاد سیستم مدیریت شما این است که فرآیندهای مورد نیاز و تعاملات آنها را مطابق با سیاست ها، استراتژی و اهداف خود تعیین کنید. این فرآیندها باید حوزه هایی مانند:

 • تحقق محصول و خدمات (فرایندهای عملیاتی).
 • برآوردن نیازها و انتظارات مرتبط مشتریان و سایر ذینفعان.
 • فرآیند های مدیریت، از جمله اندازه گیری، تجزیه و تحلیل، بهبود و نوآوری.

8. سیستم مدیریت خود را پیاده سازی کنید

ارتباط و آموزش کلید اجرای موفقیت آمیز است. در مرحله اجرا، سازمان شما بر اساس فرآیندهای تعیین شده و معیارهای مرتبط برای مستندسازی و نشان دادن اثربخشی سیستم مدیریت کار خواهد کرد.

9. یک پیش ارزیابی را در نظر بگیرید

شما می توانید انتخاب کنید که یک ارزیابی اولیه از پیاده سازی سیستم مدیریت خود توسط یک مرجع صدور گواهینامه IFS داشته باشید. هدف شناسایی مناطق عدم انطباق یا ضعف است و به شما اجازه می دهد تا قبل از شروع فرآیند صدور گواهینامه معتبر، این مناطق را اصلاح کنید. دریافت عدم انطباق به این معنی است که ناحیه خاصی از سیستم های مدیریتی شما با الزامات استاندارد مطابقت ندارد.

10. یک مرجع صدور گواهینامه IFS انتخاب نمایید

گواهینامه IFS باید توسط یک نهاد معتبر صادر شود. متاسفانه داخل ایران مرجع صدور گواهینامه IFS FOOD معتبر معرفی نشده است. بنابراین جهت اخذ گواهینامه IFS با ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید: رهبری و تعهد (ISO 9001).

بیشتر بخوانید: چگونه خط مشی کیفیت بنویسیم.

بیشتر بخوانید: فرآیند ممیزی و صدور گواهینامه IFS غذا.

استاندارد IFS FOOD چیست؟

IFS Food یک استاندارد بین المللی برای ارزیابی انطباق محصول و فرآیند در رابطه با ایمنی و کیفیت مواد غذایی است. استاندارد IFS Food برای تامین کنندگان در تمام مراحل فرآوری مواد غذایی پس از مرحله کشاورزی اعمال می شود. استاندارد IFS با معیارهای ابتکار جهانی ایمنی غذا  GFSI مطابقت دارد و این استاندارد توسط انجمن GFSI تایید شده است.
چک لیست ارزیابی با الزامات معیار سنجش GFSI، FSMA و مقررات اتحادیه اروپا همراستا است.
 الزامات مربوط به فرآیندهای سیستم مدیریت کیفیت، سیستم HACCP (تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی)، و برنامه های پیش نیاز دقیق از جمله GMP (عمل تولید خوب)، GLP (عمل خوب آزمایشگاهی) GHP (عمل بهداشت خوب) است. همچنین شامل الزامات مربوط به توسعه فرهنگ ایمنی مواد غذایی مثبت است.
خرده فروشان و همچنین تولیدکنندگان مواد غذایی نیاز به گواهینامه IFS از تامین کنندگانی دارند که در زنجیره تامین آنها قرار دارند و توسط انجمن GFSI تایید شده اند.

گواهینامه IFS چیست؟

گواهینامه IFS نشان می دهد که شرکت دارای گواهی سیستمی مناسب برای اطمینان از ایمنی غذا و یا محصول ایجاد کرده است و مشخصات مشتری را در نظر گرفته و اجرا کرده است.  صدور گواهینامه برای تولید کنندگان مواد غذایی، دلالان، ارائه دهندگان تدارکات، تولید کنندگان محصولات خانگی و بهداشتی و همچنین عمده فروشان و خرده فروشان باز است.
IFS Food برای پردازنده‌ های غذا و سازمان ‌هایی که محصولات غذایی شل بسته‌ بندی می‌کنند قابل استفاده است. IFS Food برای سازمان ‌هایی قابل اعمال است که در آن محصول «فرآوری یا جابجایی» می شود و یا خطر آلودگی محصول در طول بسته ‌بندی اولیه وجود داشته باشد.
IFS Global Markets – Food یک برنامه ارزیابی ایمنی غذا برای خرده فروشان و محصولات غذایی مارک دار است. بنابراین اخذ گواهینامه IFS به مشتریان شما این اطمینان را می دهد که غذای بسته بندی شده توسط برند شما کاملاً ایمن است.
گواهینامه IFS هم برای محصولات غذایی و هم برای محصولات غیرخوراکی کاربرد دارد و فعالیت های لجستیکی از جمله بارگیری، تخلیه و حمل و نقل را پوشش می دهد.
برای انتخاب مرجع صدور گواهینامه IFS باید به سایت بین المللی IFS مراجعه نمایید. IFS مراجع صادر کننده گواهینامه IFS را در هر کشور مشخص کرده و فقط مراجع اعلام شده می توانند گواهینامه IFS FOOD معتبر صادر کنند. طی مقالات بعدی در مورد مرجع صادر کننده گواهینامه IFS در ایران و اعتبار آنها اطلاعاتی مکتوب می کنیم.

2 دیدگاه دربارهٔ «گواهینامه IFS چیست»

 1. بازتاب: صدور گواهینامه IFS - ایزو فرتاک49382-021

 2. بازتاب: نشان سیب سلامت 021-49382

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا