گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR

گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR

گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR شامل گواهینامه GMP، گواهینامه HACCP، گواهینامه ایزو 45001، گواهینامه ایزو 22000 و گواهینامه ایزو 9001 می باشد.

گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR چیست و چگونه می توان این گواهینامه ها را دریافت کرد. دریافت کد IR جهت صادرات محصولات دامی، محصولات دامپروری، محصولات کشاورزی همچنین تولید مکمل های دامی توسط شبکه و اداره کل دامپزشکی استان ها الزام شده است. بنابراین تولیدکنندگان محصولات دامی جهت صادرات همچنین کشتارگاه های دامپروری جهت اخذ مجوز کد IR نیاز به دریافت گواهینامه های ایزو اعلام شده دارند.

گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR
گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR

کد IR یک کد بین المللی می باشد که صنایع تولیدی، کشاورزی و دامپروری برای صادرات محصول به دیگر کشورها به آن نیاز دارند. جهت دریافت کد IR برای هر واحد تولیدی، کشتارگاهی یا مراکز بسته بندی فرآورده های خام همینطور واحدهای تولیدی مکمل ها غذایی نیاز به یکسری مدارک و مستندات دارند. یکی از مدارک گواهینامه ایزو و مستندات استاندارد ایزو است. سوال متقاضیان دریافت کد IR این است که گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR چیست و چگونه می توانیم این گواهینامه ها را دریافت کنیم.

کارشناسان شرکت “ایزو فرتاک” از طریق مقاله “گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR” به ابهامات و سوالات شما پاسخ می دهند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. ما می توانیم در مدت زمان کوتاه و با کمترین هزینه گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR را در اختیار شما بگذاریم. ما توسط این مقاله به موضوعات زیر می پردازیم.

 • کد IR چیست؟
 • گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR چیست؟
 • فرآیند دریافت گواهینامه ایزو چگونه است؟
 • هزینه دریافت گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR چقدر است؟

بیشتر بخوانید: گواهینامه ایزو صنایع غذایی چیست؟

کد IR چیست؟

مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور الزام دریافت کد IR برای واحدهای تولیدی، آبزیان، کشتارگاه ها را مطابق با الزامات بهداشتی استاندارد GMP و الزامات ایمنی غذایی HACCP را تایید کرده است. اما اینکه کد IR چیست؟

بلاگ

هر کشور جهت صادرات از طریق گمرک دارای یک شناسه ملی صادراتی است که کد IR شناسه گمرک ایران جهت صادرات محصول به دیگر کشورها است. دریافت کد IR برای واحدهای تولیدی به منزله این موضوع است که الزامات بهداشتی و ایمنی توسط اداره کل دامپزشکی ایران تایید شده و برای صادرات محصولات مجوز را دریافت کرده اند.

شما می توانید برای استعلام شرکت هایی که در ایران موفق به اخذ کد IR شده اند به سامانه http://www.sardabi.ir/ و منو شرکت هایی که دارای کد IR و EC هستند مراجعه کنید. اما دریافت کد IR برای صنایع فرآورده های گوشتی نظیر سوسیس، کالباس، همبرگر، گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، دامپروری و کشتارگاه ها همینطور واحد های تولید و بسته بندی مکمل های غذایی جهت صادرات محصولات الزامی می باشد.

پس از ثبت درخواست ممیزی توسط سازمان غذا دارو همینطور سازمان دامپزشکی انجام می شود و در صورت تایید گواهینامه GMP و گواهینامه HACCP دریافت شده توسط شرکت متقاضی همچنین تایید مستندات ایمنی و بهداشتی واحدها، کد IR برای آنها صادر می شود. کلیه واحدهای متقاضی دریافت کد IR پس از بازدیدها و ممیزی های انجام شده توسط شبکه و اداره کل دامپزشکی استان و انطباق شرایط های فنی بهداشتی مورد نظر، موفق به اخذ کد IR برای واحد صنعتی می گردند.

منظور از كد IR اين است كه، كشتارگاه‌ قابليت رقابت با كشتارگاه ‌هاي صنعتي مطلوب جهان براي توليد سالم، ایمن و با رعایت کلیه موضوعات بهداشتی را دارد  و صادرات به دیگر کشورها ممانعتی برای ایشان ندارد.

بیشتر بخوانید: طرح یا پلن HACCP چیست و چگونه باید یک طرح HACCP بنویسیم.

گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR چیست؟

اما مهمترین موضوع متقاضیان این است که برای اخذ کد IR سازمان دامپزشکی به چه مدارکی نیاز داریم؟

رعایت ایمنی و بهداشت، رزیابی ریسک ایمنی در تولید مواد غذایی، مدیریت کیفیت در فرآیند تولید یا بسته بندی در واحدهای تولیدی برای تمام کشورها منجمله کشور ایران بسیار مهم است. شرکا یا مصرف کنندگان نیاز دارند مطمئن شوند که کالای خریداری شده کامل ایمن می باشد.

بزرگداشت روز حقوق بشر

گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR شامل گواهینامه GMP، گواهینامه HACCP، گواهینامه ایزو 45001، گواهینامه ایزو 22000 و گواهینامه ایزو 9001 می باشد. شما با دریافت گواهینامه ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت خود را تضمین می کنید. با اخذ گواهینامه ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی غذایی را تضمین می کنید. گواهینامه HACCP ارزیابی ایمنی غذایی شما را تضمین می کند. گواهینامه GMP روش های تولید یا بسته بندی شما را تایید می کند و اخذ گواهینامه ایزو 45001 روش های ایمنی و بهداشت محیط کاری شما را تضمین می کند.

غیر از گواهینامه های ایزو نامبرده شده شما نیاز به اثبات روند پیاده سازی الزامات این استانداردها دارید. بنابراین می بایست اقدام به ایجاد مستندات طرح HACCP، مستندات طرح ایمنی و بهداشت (ایزو 45001) و مستندات تولید در شرایط خوب (GMP) نمایید. ما می توانیم کلیه مستندات GMP و HACCP همچنین نظام نامه HACCP مورد تایید سازمان اداره کل دامپزشکی را در اختیار شما قرار دهیم.

متقاضیان دریافت کد IR می توانند برای اخذ گواهینامه GMP مورد تایید سازمان غذا دارو ایران و سازمان اداره کل دامپزشکی، همینطور اخذ گواهینامه HACCP مورد تایید، با کارشناسان شرکت ایزو فرتاک ارتباط برقرار نمایند. غیر از گواهینامه ایزو ما کلیه مستندات را در اختیار شما می گذاریم تا بتوانید کد IR را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: اخذ گواهینامه ایزو فوری و قابل استعلام.

مراحل اخذ گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR چیست؟

متقاضیان اخذ کد IR می باست اقدام به دریافت گواهینامه GMP و گواهینامه HACCP نمایند. اما سوال اغلب این است که مراحل اخذ این گواهینامه ها چگونه است. مهمترین نکته ای که باید توجه کنید اینکه مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو باید توسط سازمان غذا دارو و اداره کل دامپزشکی ایران تایید شده باشد. حالا سوال به وجود می آید که، از کجا گواهینامه ایزو دریافت کنیم یا گواهینامه GMP و HACCP چه مرجعی مورد تایید برای دریافت کد IR است؟

مراجع بیشماری در ایران به وجود آمده که گواهینامه ایزو صادر می کنند. عموماً همه ی نهادهای صادر کننده ادعا می کنند گواهینامه ایزو معتبر را صادر می کنند. زمانی که شما با چند مرجع صدور گواهینامه ایزو به صورت همزمان ارتباط بگیرید متوجه تفاوت هزینه صدور گواهینامه ایزو می شوید و این ممکن است شما را سردرگم کند. از کجا گواهینامه ایزو بگیرم و چقدر هزینه کنم. اخذ گواهینامه GMP و HACCP چقدر زمان بر است و چه مراحلی باید انجام شود.

به طور کلی دو دسته مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو در ایران فعال هستند که گواهینامه های ایزو صادر شده قابلیت استعلام را دارند. اما صرف اینکه گواهینامه شما قابل استعلام است دلیل بر تایید توسط سازمان دامپزشکی نیست. دقت کنید که فریب افراد سودجو را نخورید. مرجع صدور گواهینامه باید حتماً توسط سازمان غذا دارو ایران و اداره کل دامپزشکی تایید شده باشد.

مرجع صدور گواهینامه اختصاراً CB نامیده می شود. CB ها نام های تجاری مختلفی دارند همانند، توف استریا، توف نورد، IMQ، CBT، QAL، IEQM و غیره. شما باید دقت کنید که CB صادر کننده گواهینامه GMP و HACCP توسط مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) و انجمن اعتباربخشی بین المللی IAF مجوز صدور گواهینامه ایزو را دریافت کرده باشد. به نوعی چنانچه NACI  و انجمن IAF مرجع صدور گواهینامه را تایید کرده باشند، آن مرجع مورد تایید اداره کار دامپزشکی و سازمان غذا دارو جهت اخذ کد IR می باشد.

 • مراحل اخذ گواهینامه GMP و HACCP مورد تایید برای اخذ کد IR
  • در قدم اول مرجع صدور گواهینامه GMP و HACCP را انتخاب کنید. کارشناسان شرکت ایزو فرتاک می توانند به شما کمک کنند. در قدم بعدی سطح سخت گیری مرجع صدور جهت صدور گواهینامه GMP و HACCP را شناسایی کنید. از مرجع بخواهید چک لیست ممیزی را در اختیار شما بگذارد.
  • سپس با کمک مشاور ایزو اقدام به پیاده سازی الزامات ایمنی و بهداشت مورد تایید سازمان غذا دارو نمایی مطمئنا شما برای دریافت کد IR توسط این سازمان ممیزی می شوید. پس الزامات ایمنی و بهداشتی که توسط سازمان غذا دارو تایید می باشد را در سازمان خود پیاده سازی نمایید.
  • پس از پیاده سازی الزامات استاندارد GMP و HACCP اقدام به ممیزی داخلی نمایید تا مسیرهای انحرافی سیستم شما مشخص شود. اقدامات اصلاحی را تعریف کنید. هم اکنون شما آماده ممیزی و دریافت گواهینامه GMP و HACCP هستید. با مرجع صدور ایزو منتخب تماس بگیرید و آمادگی خود را اعلام کنید.
  • شرکت فنی مهندسی و مشاور ایزو فرتاک می تواند در مدت زمان کوتاهی برای شما اقدام به اخذ گواهینامه GMP و گواهینامه HACCP نماید. ما می توانیم مسیر دریافت گواهینامه را برای شما تسهیل نماییم. پس با ما در ارتباط باشید.
 • مدت زمان اخذ گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR
  • مدت زمان اخذ گواهینامه GMP و گواهینامه HACCP بستگی به استراتژی شرکت ها، اهداف سازمانی، بزرگی یا کوچکی سازمان، نوع فعالیت، تعریف خط مشی کیفیت و تعداد نفرات درگیر این موضوع است. ممکن است پیاده سازی الزامات GMP و HACCP در یک شرکت بین 4 الی 6 ماه زمان بر باشد.
  • معمولاً متقاضیان اخذ کد IR برای دریافت گواهینامه GMP و HACCP نمی توانند این مدت زمان را صرف کنند و از لحاظ هزینه ای هم برای آنها صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین به دنبال راه حلی هستند که در مدت زمان کوتاه اقدام به اخذ این گواهینامه ها نمایند. ما می توانیم در مدت زمان کوتاهی این گواهینامه ها را برای شما دریافت کنیم.
 • هزینه اخذ گواهینامه GMP و HACCP مورد نیاز جهت دریافت کد IR
  • هزینه های متفاوتی توسط مراجع صدور برای GMP و گواهینامه HACCP عنوان می شود. تفاوت هزینه ها با عث سردرگمی و کلافگی متقاضیان اخذ کد IR می شود. اولین قدم این است که مراجعی که مورد تایید نیستند را حذف کنید. تمامی CB هایی که توسط IAF مجوز صدور ایزو را ندارند جزو این دسته هستند.
  • پس از حذف CB های خصوصی حدود 10 شرکت می ماند که می تواند گواهینامه مورد نظر را برای شما صادر نماید. تقریبا هزینه صدور گواهینامه های ایزو درخواست شده توسط این شرکت ها نزدیک به هم است. شما باید انتخاب کنید و برای انتخاب سه نکته را توجه کنید.
  1. چه شرکتی سطح سختگیری کمتری برای ممیزی و صدور گواهینامه ایزو دارد.
  2. چه شرکتی در مدت زمان کوتاه تری این گواهینامه را صادر می کند.
  3. هزینه صدور گواهینامه GMP و HACCP چه شرکتی پایین تر است.

مشاوران ایزو فرتاک می توانند در انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو برای دریافت کد IR شما را راهنمایی کنند و بهترین پیشنهاد را به شما بدهند. ما می توانیم در مدت زمان کوتاهی و با کمترین هزینه اقدام به دریافت این گواهینامه ها نماییم. مستندات این دو استاندارد همراه با گواهینامه ها در اختیار شما گذاشته می شود. بنابراین نیاز نیست برای به دست آوردن مستندات هزینه ای داشته باشید. مشاوره بابت اخذ کد IR پس از دریافت گواهینامه ها توسط مشاوران ما به صورت رایگان ارائه می شود. بنابراین، نگران اخذ گواهینامه ها و اخذ کد IR برای صادرات نباشید.

کد IR چیست؟

مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور الزام دریافت کد IR برای واحدهای تولیدی، آبزیان، کشتارگاه ها را مطابق با الزامات بهداشتی استاندارد GMP و الزامات ایمنی غذایی HACCP را تایید کرده است

گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR چیست؟

گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR شامل گواهینامه GMP، گواهینامه HACCP، گواهینامه ایزو 45001، گواهینامه ایزو 22000 و گواهینامه ایزو 9001 می باشد. شما با دریافت گواهینامه ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت خود را تضمین می کنید. با اخذ گواهینامه ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی غذایی را تضمین می کنید. گواهینامه HACCP ارزیابی ایمنی غذایی شما را تضمین می کند. گواهینامه GMP روش های تولید یا بسته بندی شما را تایید می کند و اخذ گواهینامه ایزو 45001 روش های ایمنی و بهداشت محیط کاری شما را تضمین می کند.

3 دیدگاه دربارهٔ «گواهینامه ایزو مورد نیاز جهت دریافت کد IR»

 1. بازتاب: HACCP چیست؟ - ایزو فرتاک - به علاوه اصل 6 HACCP

 2. بازتاب: کد IR دامپزشکی چیست - هوداک سیستم فرتاک021-49382

 3. بازتاب: نشان سیب سلامت 021-49382

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا