CE مارک چیست؟

علامت گذاری CE مارک چیست؟ این سوالی است که درخواست کنندگان گواهی نامه CE به دنبال آن هستند.  چرا باید گواهینامه CE مارک دریافت کنیم؟ داشتن گواهی CE مارک چه مزایایی برای ما دارد؟

CE مارک چیست؟
CE مارک چیست

اغلب سوء تفاهم های متعددی در مورد علامت گذاری CE مارک وجود دارد. اینکه CE مارک چیست و برای چه کسی است؟ CE مارک به چه معناست و چه کسی به آن نیاز دارد؟ هدف مهندسین ایزو فرتاک از مکاتبه مقاله CE مارک چیست این است که برخی از این باورهای غلط را با شروع از اصول اولیه، حذف و روشن کند.

“CE” به چه معناست؟

CE مخفف عبارت فرانسوی “Conformité Européene” است که به معنای واقعی کلمه “انطباق اروپایی” ترجمه می شود. اگرچه عبارت “CE Mark” گاهی در روزنامه ها و مقالات دیگر در این زمینه استفاده می شود، اصطلاح رسمی و صحیح “علامت گذاری CE” است. و این همان چیزی است که در دستورالعمل های مختلف محصول استفاده می شود.

علامت گذاری CE به چه معناست؟

علامت CE به عنوان یک اعلامیه از طرف سازنده محصول عمل می کند که محصول آنها با الزامات اساسی قوانین مربوط به بهداشت، ایمنی و محیط زیست اروپا که در دستورالعمل های مختلف محصول آمده است مطابقت دارد.

هنگامی که یک محصول نشان CE را دریافت کرد، می تواند آزادانه در اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) و اتحادیه اروپا (EU) به فروش برسد. همچنین داشتن گواهی CE مارک به این معنی است که گمرک و سایر مقامات اجرایی مجاز به خروج محصولات غیر منطبق هستند.

بیشتر بخوانیم: گواهینامه CE چیست؟

علائم CE چیست؟

تولیدکنندگان محصولات از نشان‌ CE برای نشان دادن اینکه یک محصول با مقررات و دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا (EU) در مورد بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست مطابقت دارد، استفاده می‌کنند. محصولات دارای این علامت گذاری به بازار منطقه اقتصادی اروپا دسترسی آزاد دارند.

 به این ترتیب، نشان CE را می توان به عنوان یک پاسپورت تجاری در نظر گرفت. کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی توانند بازار محصولاتی را که با علامت CE چسبانده شده اند را بدون شواهد کافی مبنی بر عدم انطباق محدود کنند.

24 دستورالعمل وجود دارد که معین می کند که کدام محصولات به نشان CE نیاز دارند. این دستورالعمل ها الزامات مختلفی دارند و ممکن است چندین دستورالعمل برای یک محصول واحد اعمال شود. این محصولات شامل، اما محدود به موارد زیر نیست:

 • الکترونیک.
 • تجهیزات پزشکی.
 • اسباب بازی.
 • یخچال و فریزر خانگی.
 • تجهیزات حفاظت فردی.
 • تجهیزات پایانه رادیویی و مخابراتی.

چرا محصولات به گواهی CE نیاز دارند؟

برای تولیدکنندگان و یا واردکنندگانی که به دنبال فروش در بازار منطقه اقتصادی اروپا هستند، صدور گواهینامه CE حیاتی است. علامت CE به عنوان یک پاسپورت تجاری در بازار اروپا عمل می کند و به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا محصولات تایید شده را آزادانه در 30 کشور عضو EEA به فروش برسانند.

نشان CE جایگزین مقررات ملی گذشته با مجموعه ای از مقررات هماهنگ شده است و نیاز به انطباق محصولات با الزامات خاص کشورهای عضو EEA را حذف کرده است. به طور خلاصه، علامت گذاری CE الزامات انطباق را برای تولیدکنندگانی که محصولات را در اتحادیه اروپا می فروشند یا وارد می کنند، ساده می کند.

علامت گذاری CE مارک چیست؟

علامت گذاری CE مارک مانند تصویر بالا است، یک حرف C و E است. این روش بازارهای اتحادیه اروپا برای تنظیم کالاهای فروخته شده در اروپا است و از سال 1985 برقرار است.

علامت CE مارک محصولات چه چیزی را نشان می دهد؟

هنگامی که محصول شما دارای علامت CE است، شما به طور قانونی آن را اعلام می کنید.

 • الزامات دستورالعمل های مربوط به محصول اروپایی را برآورده می کند.
 • شما تمام قوانین مربوط به CE مارک را بررسی و شناسایی کرده اید.
 • محصول شما با تمام قوانین مربوط به بهداشت، ایمنی و محیط زیست اروپا مطابقت دارد.
 • از نظر قانونی محصول شما به اندازه کافی امن است و می تواند در کل منطقه اقتصادی اروپا به فروش برسد.    
 • شرایط را برآورده می کند و شما می توانید آن را با مستندات ثابت کنید.
 • شما می توانید به درخواست مقامات اتحادیه اروپا یک پرونده فنی قانونی صحیح و کامل که مطابقت را نشان می دهد ارائه دهید.
 • شما یک تضمین حقوقی داده اید و مسئولیت قانونی کامل در قبال هرگونه نقص را بر عهده می گیرید.

بیشتر بخوانیم: اخذ ایزو، صدور ایزو، دریافت ایزو.

اگر علامت CE را ایمن نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر اطمینان حاصل نکنید که محصول شما دارای گواهینامه CE مناسب است، می توانید با مجازات های سختی از جریمه های سنگین تا زندان روبرو شوید. محصول شما همچنین می تواند به طور موقت از سرویس حذف شود یا تا زمانی که بهبود یابد توقیف شود. در برخی موارد، محصول شما ممکن است در معرض فراخوانی محصول در سراسر اروپا باشد. هزینه های ناشی از آن نیز بر عهده شماست.

علامت گذاری CE مارک بسیار جدی گرفته می شود، بنابراین ارزش نادیده گرفتن این مرحله مهم را ندارد.

اگر شما نیاز به توضیحات بیشتر در مورد گواهینامه CE دارید، پیشنهاد می شود مقاله گواهینامه CE چیست را بخوانید. ما در این مقاله توضیحات کاملی در مورد شرایط اخذ گواهینامه CE مارک، مراحل اخذ CE مارک و مراجع صدور گواهینامه CE مارک توضیح داده ایم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از مشخص شدن دستورالعمل محصولات خود با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط:

مرجع صدور گواهینامه CE.

گواهینامه CE چیست؟

5 دیدگاه دربارهٔ «CE مارک چیست»

 1. بازتاب: گواهینامه CE وسایل الکترونیکی - مرکز مشاوره ایران گواه46

 2. بازتاب: اخذ گواهینامه CE برای اسباب بازی - هوداک سیستم فرتاک49382

 3. بازتاب: استاندارد اتحادیه اروپا - ایزو فرتاک49382-021

 4. بازتاب: خرید گواهینامه CE، اخذ استاندارد CE اروپا، دریافت نشان سی ای جهت صادرات، مرجع صدور CE - ایزو فرتاک49382-021

 5. بازتاب: استاندارد ایمنی اسباب بازی چیست؟ EN 71 دستورالعمل EC/2009/48

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا