10 استاندارد/گواهینامه پرکابرد ISO برای تمامی کسب وکارها چیست؟

برخی از این استانداردها عمومی و برخی از اینها تخصصی هستند. با ما همراه باشید تا در مورد 10 استاندارد ایزو مهم برای کسب وکارها بررسی کنیم.

10 گواهینامه پرکاربرد ISO برای تمامی کسب وکارها چیست؟, آیا شما هم نیاز دارید بدانید چه استانداردهای ایزو یی در سراسر دنیا پر درخواست هستند و چرا؟. سازمان ایزو استانداردهایی همانند ایزو 9001، ایزو 16949، ایزو 17025، ایزو 22000، ایزو 14001، ایزو 45001، ایزو 29001، ایزو 27001، ایزو 50001 و ایزو 13485 را برای کسب وکارها تدوین کرده است.

10 گواهینامه پرکابرد ISO برای تمامی کسب وکارها چیست؟, شرح در مقاله

نحوه استفاده از مدیریت شایستگی برای انطباق با استانداردهای ISO در سازمان

استانداردهای ISO مختلفی وجود دارد، و گاهی اوقات درک اینکه کدام یک برای کسب و کار شما مناسب تر هستند دشوار است. در حالی که برخی از آنها مختص صنعت هستند، بسیاری از استانداردهای محبوب بسیار گسترده هستند و می توانند در یک سازمان پیاده سازی شوند، صرف نظر از اینکه در چه بخشی است.

تیم فنی “ISOFARTAK” ده استاندارد محبوب را در زیر بیان می کند. برای آشنایی با هر استاندارد، تأثیر آنها بر کسب و کارهایی که آنها را به کار می‌گیرند، و اینکه چگونه نرم ‌افزار مدیریت شایستگی می‌تواند و باید برای مطابقت با استانداردها استفاده شود، ادامه مطلب را بخوانید.

حفظ ثبات و کیفیت در بین صنایع و کشورها چالش برانگیز است. در یک بازار جهانی، یکی از راه‌ های حفظ این کنترل‌ ها و تعادل‌ های ضروری، استانداردهای بین‌المللی است که به آن ISO نیز می‌گویند. این استانداردها نماد قابل اعتماد کیفیت هستند. دریافت گواهینامه ISO به کسب و کار شما اجازه می دهد تا با رعایت استانداردهایی که برای صنعت شما مهم هستند، به رسمیت شناخته شود. این نشان دهنده تعهد به آن استانداردها است و می تواند توسط مشتریان بالقوه، مشتریان فعلی و کارکنان شما شناسایی شود.

سازمان بین المللی استاندارد یک سازمان مستقل و غیر دولتی است که استانداردهایی را برای اطمینان از کارایی، ایمنی و کیفیت محصولات، خدمات و سیستم ها تدوین می کند. استانداردها شامل الزامات، مشخصات، دستورالعمل‌ ها یا ویژگی ‌هایی هستند که می‌توانند به طور مداوم در یک صنعت اعمال شوند.

10 گواهینامه پرکاربرد ISO برای کسب وکارها کدامند؟

گرفتن-ایزو-9001-برای-شرکت
گرفتن-ایزو-9001-برای-شرکت

ISO 9001 (مدیریت کیفیت)

محبوب ترین خانواده استانداردها، استاندارد ایزو 9001 است. این خانواده از چهارده استاندارد مدیریت کیفیت است.

اما چرا اخذ گواهینامه ایزو 9001 بین همه ی کسب و کارها محبوب است؟

ISO 9001:2015 چگونگی راه اندازی یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) را برای آماده سازی بهتر سازمان برای تولید محصولات و خدمات با کیفیت توضیح می دهد. مشتری محور است و بر بهبود مستمر و فرآیندهای مدیریت عالی که در سراسر سازمان گسترش می یابد تأکید دارد.

گواهی ISO 9000 در طول تاریخچه استاندارد مورد بازنگری های زیادی قرار گرفته است تا اطمینان حاصل شود که تا حد امکان کارآمد و مرتبط است. این استاندارد در سال 2015 به روز شد و اکنون تاکید بیشتری بر مدیریت ریسک دارد. این استاندارد به طور گسترده متمرکز است و می تواند در هر سازمانی در هر بخش، صرف نظر از اندازه یا پیچیدگی آن، استفاده شود.

ایزو 9001 مجموعه ای از سیستم ها و اصولی را ارائه می دهد که اهداف تجاری و برنامه بازاریابی سازمان را گرد هم می آورد. وقتی این در برنامه مدیریت شایستگی شما گنجانده شود، هر کارمند می‌داند که اقدامات آنها چگونه برای تجربه مشتری مفید است. این اجازه می دهد تا فرآیندهایی برای بازنگری و بهبود مستمر یک سازمان به کار گرفته شوند.

برای اخذ گواهینامه ISO 9001، یک کسب و کار باید یک سیستم مدیریت قوی با رویکرد فرآیندی نشان دهد، به این معنی که دارای یک توالی گام به گام از اقدامات است. رویه ها و سیستم های عملیاتی روزانه مستند شده و سپس با ممیزی گواهینامه توسط مرجع صدور ایزو، صادر می شود. ممیزی تأیید می کند که رویه ها و سیستم ها با الزامات ISO 9001 مطابقت دارند.

مزایای اخذ گواهینامه ایزو 9001 برای کسب وکارهای کوچک چیست؟

اگر یک کسب و کار کوچک دارید، ممکن است تعجب کنید که آیا گواهینامه ISO 9001 ارزش وقت و هزینه را دارد یا خیر. ISO 9001 یک استاندارد جهانی برای سیستم های مدیریت کیفیت است که به سازمان ها در بهبود عملکرد، رضایت مشتری و رقابت کمک می کند. در این مقاله، برخی از مزایای گواهینامه ISO 9001 برای مشاغل کوچک و نحوه شروع کار را بررسی خواهیم کرد.

اعتماد و وفاداری مشتری

یکی از مزایای اصلی گواهینامه ISO 9001 این است که تعهد شما را به کیفیت و رضایت مشتری نشان می دهد. با رعایت الزامات ISO 9001، می توانید اطمینان حاصل کنید که محصولات و خدمات شما انتظارات مشتریان شما را برآورده می کند و با مقررات و استانداردهای مربوطه مطابقت دارد. این می تواند شهرت شما را افزایش دهد. علاوه بر این، گواهینامه ISO 9001 می تواند به شما کمک کند تا به بازارهای جدید و مشتریانی که نیاز به تامین کنندگان تایید شده دارند یا ترجیح می دهند دسترسی پیدا کنید.

هزینه های خود را کاهش دهید

با ترکیب ریسک، عملکرد، انطباق محصول یا خدمات و رویکرد رضایت مشتری، اهداف تعیین شده باعث کاهش هزینه می شود. گواهینامه ISO 9001 شرکت ها را به پیشی گرفتن از خود سوق می دهد تا فرآیندهای بهینه سازی شده را به منظور دستیابی به رقابت به کار گیرند. این شامل بررسی کامل روش ‌های کار، هزینه‌ های مربوط به تولید، حقوق و دستمزد و هر پارامتر دیگری است که بر اساس نیاز شرکت قابل تحلیل و اصلاح باشد. هدف این رویکرد تخصیص هوشمندانه ‌تر منابع به منظور دستیابی به کارایی، امکان سرمایه‌ گذاری در آینده و در نتیجه ماندن در رقابت است.

ISO/TS 16949، استاندارد خودرو و تضمین کیفیت قطعات خودرو

انقلاب صنعتی چهارم چیست؟ (0 4), خلاصه ای کوتاه

یکی از استانداردهای قدیمی، ISO/TS 16949 به صنعت خودرو اشاره دارد. TS مخفف عبارت Technical Specification (یعنی مشخصات فنی) است. قبل از این استاندارد، تولیدکنندگان خودرو از تامین‌کنندگان خواسته می‌ شدند تا قوانین هر کشور را استاندارد کنند، که اغلب منجر به نیاز تامین‌ کنندگان به چندین گواهینامه برای یک خودرو می ‌شد.

با توجه به موسسه استاندارد بریتانیا (BSI)، در سال 1999 استاندارد ISO/TS 16949 توسط کارگروه بین المللی خودرو (IATF) برای کمک به ساده سازی این فرآیند ایجاد شد. بر اجتناب از خطا تمرکز می کند و الزامات توسعه، تولید و نصب محصولات مرتبط با خودرو را تعریف می کند. امروزه تقریباً همه شرکت های تولید کننده صنایع خودرو به صدور گواهینامه ایزو 16949  نیاز دارند و به نوبه خود، بسیاری از آنها به تأمین کنندگان ردیف 2 و 3 خود برای صدور گواهی نیاز دارند.

مزایای اخذ گواهینامه ایزو 16949 برای صنایع خودروسازی چیست؟

به دلیل ارتباط نزدیک با ISO 9001، گواهینامه IATF 16949 همه مزایای یکسانی مانند افزایش در صرفه جویی در هزینه، کارایی و کاهش ضایعات را به همراه دارد. اما داشتن گواهی IATF مزایای خاص خود را ارائه می دهد. مزایای گواهینامه IATF 16949 شامل بهبودهایی در موارد زیر است:

1. اعتبار

دریافت گواهینامه IATF 16949 نشان می دهد که شرکت شما متعهد به اجرای یک سیستم مدیریت کیفیت است که استانداردهای شناخته شده و پذیرفته شده را رعایت می کند. خریداران تدارکاتی برای تولیدکنندگان خودرو، گواهی IATF را به عنوان سیگنالی می‌شناسند که نشان می‌دهد شرکت شما برای برآورده کردن نیازهای مشتریان برای محصولات باکیفیت و بدون نقص اختصاص دارد.

2. دسترسی جهانی

از آنجایی که IATF 16949 یک استاندارد جهانی است، صدور گواهینامه برای این استاندارد کیفیت خودرو، پایگاه مشتریان شما را به روی شرکت‌ های سراسر جهان باز می‌کند.

3. رضایت مشتری

بهبود رضایت مشتری یکی از اصول اصلی دستیابی به این گواهینامه تولید خودرو است. مشتریان خوشحال و راضی اغلب مشتریان تکراری هستند که به طور قابل توجهی سود شما را افزایش می دهند.

4. یکپارچه سازی فرآیند

با رویکرد فرآیند اختصاصی خود، گواهینامه IATF مزایای بزرگی را فراهم می کند زیرا فرآیندهای سیستماتیک را ادغام می کنید و راه هایی برای کاهش تکرار و افزایش کارایی پیدا می کنید. فرآیندهای یکپارچه تر می توانند باعث صرفه جویی در هزینه در کل عملیات شما شوند.

5. تصمیم گیری مبتنی بر شواهد

با صدور گواهینامه IATF 16949، مدیران دیگر مجبور نیستند برای تصمیم گیری به احساسات درونی تکیه کنند. تصمیم‌ گیری بهبودیافته به‌طور طبیعی رخ می‌دهد، زیرا مدیران داده‌ های لازم برای تدوین خط‌مشی ‌ها و رویه ‌های عملیاتی را دارند.

6. حضور در مناقصات

تولید کنندگان قطعات خودرو یا واحدهای سازنده و طراحی قطعات خودرو برای ورود به مناقصات دو خودرو ساز بزرگ یعنی ایران خودرو و سایپا یدک نیاز به اخذ گواهینامه ایزو 16949 دارند.

مزایای انقلاب صنعتی 4.0 برای کسب وکارها چیست؟, شرح در مقاله

ISO 17025، آزمایشگاه های تست و کالیبراسیون

این استاندارد آزمایشگاه ها را قادر می سازد تا نشان دهند که با شایستگی کار می کنند و نتایج معتبری را تولید می کنند. این صلاحیت فنی و الزامات سیستم مدیریتی را شناسایی می کند که تضمین می کند نتایج آزمون و کالیبراسیون به طور مداوم دقیق هستند.

ISO 17025 همکاری بین آزمایشگاه ها را تسهیل می کند و باعث پذیرش گسترده تر نتایج بین کشورها می شود. این استاندارد برای دانشگاه‌ ها، مراکز تحقیقاتی، دولت‌ ها، تنظیم‌کننده ‌ها، سازمان‌ های بازرسی و هر گروهی که نیاز به انجام آزمایش، نمونه ‌برداری یا کالیبراسیون دارد و نتایج قابل اعتمادی می‌خواهد مفید است.

مدیریت شایستگی در پیاده سازی و حفظ انطباق با الزامات مقرراتی و ایمنی ISO 17025 حیاتی است. دانش، مهارت ‌های نرم و اعتبار بخشی از عناصر حیاتی در اثبات شایستگی درونی هستند. پرسنل آزمایشگاه باید قادر به انجام آزمایشات یا کالیبراسیون های آزمایشگاهی درخواستی مشتری، بهره برداری از تجهیزات و بررسی، ثبت و مجوز انتشار نتایج باشند.

ISO-13485

ISO 13485، الزامات کیفی تجهیزات پزشکی

استاندارد تجهیزات پزشکی ISO 13485 یک سند واحد است و مانند بسیاری از استانداردهای ISO متعلق به خانواده ای نیست. این یک QMS برای تولید تجهیزات و تجهیزات پزشکی ایجاد می کند و برای صنعت بهداشت بسیار خاص است. اغلب با ISO 9000 اجرا می شود تا نشان دهد که یک سازمان برای انجام تجارت با آن واجد شرایط است و این سند می تواند نیازهای یک سازمان خاص را برآورده کند.

شایستگی در این استاندارد را می توان از طریق آموزش، گواهینامه، توسعه مهارت ها و تجربه به دست آورد. بسیار مهم است که کسب و کارها اطمینان حاصل کنند که روش های آموزشی آنها مؤثر است و در نتیجه شایستگی پرسنل برای انجام وظایف شغلی لازم خاص نقش هایشان را به همراه دارد. نگه داشتن سوابق به روز و دقیق از طریق مدیریت شایستگی بسیار مهم است.

اخذ-گواهینامه-ایزو-29001-تصویر-2

استاندارد ISO 29001، مدیریت کیفیت صنایع نفت گاز پتروشیمی

این استاندارد برای تمامی سازمان هایی است که در زنجیره تامین صنعت نفت و گاز کار می کنند. تمام الزامات ISO 29001 عمومی هستند و برای همه سازمان ‌ها، صرف نظر از اندازه و محصول ارائه شده قابل اجرا هستند.

صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در صورت مدیریت نادرست می تواند آسیب های قابل توجهی به مردم و محیط زیست وارد کند. بنابراین، سطح بالایی از یکپارچگی عملیاتی و همچنین بهترین شیوه ها و فرآیندها برای اطمینان از عملیات ایمن مورد نیاز است. این استاندارد بستر و روشی را برای رسیدن به این استانداردهای بالا و تضمین عملیات ایمن فراهم می کند.

ISO 29001 کاملاً با ISO 9001 هماهنگ است. این استاندارد بهترین شیوه ها و مدیریت ریسک را برای روشی که سازمان ها الزامات مدیریت کیفیت را برای طراحی، توسعه، تولید، نصب و خدمات محصولات برای صنایع نفت و گاز اجرا می کنند، ترکیب می کند. مدیریت شایستگی تضمین خواهد کرد که الزامات شایستگی برای ممیزی و صدور گواهینامه در این سیستم های مدیریتی خاص برآورده شده است.

مراحل ممیزی داخلی ISO 27001

ایزو 27001، سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

این خانواده از استانداردها مربوط به فناوری اطلاعات با هدف بهبود امنیت و حفاظت از دارایی های شرکت است. استاندارد ایزو 27001  یک سیستم مبتنی بر مدیریت است که حداقل مجموعه ای از خط مشی ها، رویه ها، طرح ها، سوابق و سایر اطلاعات مستندی را که برای سازگاری لازم است، مشخص می کند.

این را می توان از طریق یک برنامه مدیریت شایستگی نظارت کرد. این استاندارد نه تنها دانش لازم را برای حفاظت از داده‌ها و اطلاعات ارزشمند به سازمان ‌ها ارائه می‌کند، بلکه گواهی ‌هایی را نیز ارائه می‌کند که به مشتریان و شرکا ثابت می‌کند که از داده‌ های خود محافظت می‌کند. ISO 27001 فرآیندی برای مدیریت ریسک ها از طریق اجرای کنترل های امنیتی است.

IS0-14001-ICON

ایزو 14001، سیستم مدیریت محیط زیست

ISO 14000 خانواده ای از استانداردهای مرتبط با محیط زیست است. این استاندارد شامل چندین استاندارد مشابه ISO 9000 است. ISO 14001:2015 محبوب ترین استاندارد در خانواده است و تنها استانداردی است که یک سازمان می تواند گواهینامه دریافت کند.

چرا اخذ گواهینامه ایزو 14001 برای کسب وکارها مهم است؟

ISO 14001 به چگونگی تعامل فرآیندها با محیط می پردازد. اولین گام تعیین شایستگی، مهارت ها و توانایی های مورد نیاز برای یک فرد برای انجام یک وظیفه شغلی و در عین حال اجتناب از اثرات بالقوه محیطی است. سپس پس از شناسایی این شایستگی ها، باید افرادی با این شایستگی ها برای پرکردن پست ها پیدا شوند و سپس به درستی آموزش ببینند.

سپس همه کارکنان باید آگاه شوند که چگونه وظایف آنها می تواند منجر به اثرات زیست محیطی مشخص شود. ISO 14001 مشخص می کند که باید سوابقی را نگه دارید تا نشان دهید که شایستگی ها از طریق آموزش، آموزش یا تجربه به دست آمده اند.

اخذ-گواهینامه-ایزو-45001-تصویر-دوم

ایزو 45001، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

گواهینامه ISO 45001 سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (OHSMS) می تواند به گونه ای ارائه شود که تعهد سازمان شما را به ارائه یک محل کار که در آن خطر بیماری یا آسیب به کارگران، جامعه یا مشتریان شما حذف یا به حداقل می رسد را نشان دهد.

مزایای اخذ گواهینامه ایزو 45001 چیست؟

  • شناسایی خطر و ارزیابی ریسک را بهبود می بخشد
  • زمان خرابی، هزینه های کلی حوادث در محل کار و تعداد حق بیمه مطالبه شده را کاهش می دهد
  • کمک به ایجاد اعتماد و یکپارچگی برند با ارائه اطمینان از اینکه سیستم مدیریت شما واجد شرایط استاندارد بین المللی است.
FSSC-22000

ایزو 22000، سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی

این استاندارد بر توسعه و اجرای یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی متمرکز است و می تواند به هر سازمانی که در زنجیره غذایی کار می کند کمک کند. این خانواده در سازمان های مختلفی به طور مستقیم یا غیرمستقیم با مواد غذایی درگیر هستند. اینها شامل انتخاب های واضحی مانند رستوران ها از هر نوع، و همچنین تولید کنندگان مواد غذایی و خدمات حمل و نقل مواد غذایی مانند کترینگ ها می شود.

با بیش از 26000 گواهینامه، ISO 22000:2018 یکی از رایج ترین استانداردها است. این می تواند به تنهایی اعمال شود یا با ISO 9001 یکپارچه شود. مدیریت شایستگی به سازمان ها اجازه می دهد تا از این استاندارد پیروی کنند. مشاغل باید تمام الزامات قانونی و مقررات مربوط به ایمنی مواد غذایی را رعایت کنند. این استاندارد چارچوبی را برای سازمان ها فراهم می کند تا سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را توسعه، پیاده سازی، نظارت و بهبود مستمر انجام دهند. مستندسازی این فرآیندهای مدیریت ایمنی مواد غذایی بسیار مهم است.

سوالات متداول

10 استاندارد/گواهینامه پرکابرد ISO برای تمامی کسب وکارها چیست؟

10 استاندارد/گواهینامه پرکاربرد ISO برای تمامی کسب وکارها چیست؟, آیا شما هم نیاز دارید بدانید چه استانداردهای ایزو یی در سراسر دنیا پر درخواست هستند و چرا؟. سازمان ایزو استانداردهایی همانند ایزو 9001، ایزو 16949، ایزو 17025، ایزو 22000، ایزو 14001، ایزو 45001، ایزو 29001، ایزو 27001، ایزو 50001 و ایزو 13485 را برای کسب وکارها تدوین کرده است.

چرا اخذ گواهینامه ایزو برای کسب وکارها مهم است؟

حفظ ثبات و کیفیت در بین صنایع و کشورها چالش برانگیز است. در یک بازار جهانی، یکی از راه‌ های حفظ این کنترل‌ ها و تعادل‌ های ضروری، استانداردهای بین‌المللی است که به آن ISO (1) نیز می‌گویند. این استانداردها نماد قابل اعتماد کیفیت هستند. دریافت گواهینامه ISO به کسب و کار شما اجازه می دهد تا با رعایت استانداردهایی که برای صنعت شما مهم هستند، به رسمیت شناخته شود. این نشان دهنده تعهد به آن استانداردها است و می تواند توسط مشتریان بالقوه، مشتریان فعلی و کارکنان شما شناسایی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا