PRP در صنایع غذایی چیست

PRP در صنایع غذایی چیست؟

PRP در صنایع غذایی چیست؟ چرا برای پیاده سازی الزامات استاندارد HACCP نیاز به بررسی PRP است؟ PRP،  برنامه های پیش نیاز چیست؟ ما در این مقاله به موضوعات زیر می پردازیم.

 • PRP در صنایع غذایی چیست؟
 • برنامه پیش نیاز مواد غذایی در بهداشت غذا و ایمنی غذا مخفف چیست؟
 • برنامه پیش نیاز مواد غذایی در بهداشت مواد غذایی و ایمنی مواد غذایی به چه معناست؟
 • OPRP چگونه با مدیریت ایمنی محصول مرتبط است؟
 • آیا برای رعایت HACCP به PRP نیاز دارید؟
 • OPRP در دسته برنامه پیش نیاز مواد غذایی مخفف چیست؟
 • OPRP با کیفیت چیست؟
 • تفاوت بین CCP و Haccp چیست؟
 • نمونه جدول OPRP محصولات غذایی.

تولید غذای اولیه باید طوری مدیریت شود که مطمئن شود غذا برای مصرف کننده ایمن و سالم است. تولید در مزرعه، در دریا یا دریاچه یا حتی در یک جنگل آغاز خواهد شد. ضروری است که قوانین پایه خاصی رعایت شود. زمین مورد استفاده برای تولید محصولات زراعی یا باغبانی باید برای هدف مناسب باشد و قبلاً با فلزات سنگین، مواد شیمیایی صنعتی یا زباله های محیطی آلوده نشده باشد.

PRP در صنایع غذایی چیست
PRP در صنایع غذایی چیست

چنین خطراتی به زنجیره غذایی منتقل می شود و کالا را برای مصرف انسان نامناسب می کند. کشاورزان باید تولید را کنترل کنند تا آلودگی محصول، تکثیر آفات و بیماری های حیوانات و گیاهان، ایمنی مواد غذایی را به خطر نیندازد. اقدامات خوب کشاورزی (GAP)، از جمله اقدامات بهداشتی خوب (GHP) در صورت لزوم، باید اتخاذ شود تا اطمینان حاصل شود که کالای برداشت شده خطری غذایی برای مصرف کننده ایجاد نمی کند.

برنامه پیش نیاز (PRP) توسط سازمان بین المللی ISO به عنوان شرایط اساسی و فعالیت های ضروری برای حفظ یک محیط بهداشتی در سراسر زنجیره غذایی که برای تولید، جابجایی و ارائه محصولات نهایی ایمن و غذای ایمن برای مصرف انسان مناسب است، تعریف شده است.

در صنایع غذایی و مخصوصاً موسسات و کارخانجاتی که درگیر ممیزی جهت دریافت گواهینامه ایزو صنایع غذایی هستند مشاهده می شود، از شما می پرسند “PRP شما چیست؟” یا “چه مستنداتی می توانید نشان دهید که PRP خود را کنترل می کنید؟” برای این موضوع ممکن است شما اطلاعات کافی در مورد PRP نداشته باشید.  

این در حالی است که، برنامه پیش نیاز (PRP) “شرایط و فعالیت های اساسی که در سازمان (3.31) و در سراسر زنجیره غذایی (3.20) برای حفظ ایمنی مواد غذایی ضروری است”، را بررسی می کند. ما توسط مقاله “PRP در صنایع غذایی چیست؟” اطلاعات دقیقی از بررسی PRP در اختیار شما می گذاریم. پس با ما همراه شوید و تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: طرح HACCP چیست؟

PRP در بهداشت غذا و ایمنی غذا مخفف چیست؟

برنامه عملیاتی PRP اختصار کلمه (Prerequisite Programme) برای پیش نیاز برنامه که با تجزیه و تحلیل خطر به منظور کنترل احتمال ایجاد خطرات ایمنی مواد غذایی و آلودگی یا تکثیر خطرات ایمنی مواد غذایی در محصول(ها) یا در محیط پردازش ضروری است.

کشاورزی هوشمند مزرعه گندم

بنابراین ممکن است برای شما سوال به وجود آید که PRP در صنایع غذایی چیست؟

برنامه پیش نیاز (PRP) PRPها همانطور که توسط سازمان بین المللی استاندارد ISO تعریف شده است، شرایط و فعالیت های اساسی لازم برای حفظ یک محیط بهداشتی در سراسر زنجیره غذایی است که برای تولید، جابجایی و ارائه محصولات نهایی ایمن و غذاهای ایمن برای مصرف انسان مناسب است.

ISO/TS 22002-1:2009 الزاماتی را برای ایجاد، پیاده سازی و حفظ برنامه های پیش نیاز (PRP) برای کمک به کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی مشخص می کند. استاندارد ایزو 220002 نه طراحی شده و نه برای استفاده در سایر بخش های زنجیره تامین مواد غذایی در نظر گرفته شده است.

ISO/TS 22002-1:2009 برای همه سازمان ها، صرف نظر از اندازه یا پیچیدگی، که در مرحله تولید زنجیره غذایی شرکت دارند و مایلند PRP را به گونه ای اجرا کنند که الزامات مشخص شده در ISO 22000 را برآورده کند، قابل اجرا است: 2005، بند 7.

در مواردی که مستثنیات انجام می شود یا اقدامات جایگزین انجام می شود، این موارد باید با تجزیه و تحلیل خطر توجیه و مستند شوند، همانطور که در شرح دستورالعمل اجرایی استاندارد ایزو 22000  ویرایش 2005 بند  7.4 توضیح داده شده است.

هر گونه استثنا یا اقدام جایگزین اتخاذ شده نباید بر توانایی سازمان برای رعایت این الزامات تأثیر بگذارد. نمونه هایی از این استثنائات شامل جنبه های اضافی مربوط به عملیات تولیدی است که در زیر 1)، 2)، 3)، 4)، و 5) فهرست شده است.

 استاندارد ISO/TS 22002-1:2009 الزامات دقیقی را مشخص می کند که باید به طور خاص در رابطه با استاندارد ایزو 22000 ویرایش 2005 بند 7.2.3 در نظر گرفته شوند. این الزامات شامل وارد زیر هستند.

1.  ساخت و ساز و چیدمان ساختمان ها و تاسیسات مرتبط.

2.  چیدمان اماکن، از جمله فضای کار و امکانات کارکنان.

3.  منابع هوا، آب، انرژی و سایر امکانات رفاهی.

4.  خدمات پشتیبانی از جمله دفع زباله و فاضلاب.

5.  مناسب بودن تجهیزات و دسترسی به آن برای تمیز کردن، نگهداری و نگهداری پیشگیرانه.

6.  مدیریت مواد خریداری شده.

7.  اقدامات برای جلوگیری از آلودگی متقابل.

8.  تمیز کردن و ضدعفونی کردن.

9.  کنترل آفات.

10.  بهداشت پرسنل.

علاوه بر این، استاندارد ایزو 1-22000 جنبه های دیگری را اضافه می کند که مربوط به عملیات تولید در نظر گرفته می شود. این الزامات شامل موارد زیر است.

1.  دوباره کاری.

2.  روش های فراخوان محصول.

3.  انبارداری.

4.  اطلاعات محصول و آگاهی مصرف کننده.

5.  دفاع غذایی، مراقبت زیستی و بیوتروریسم.

PRP در بهداشت مواد غذایی و ایمنی مواد غذایی به چه معناست؟

رعایت بهداشت و ایمنی در هر قسمت یا هر ظرف که در آن غذا می‌گذاریم دلیلی برای تغذیه با دمای خوب و بدون میکروب است که باعث ایجاد دستورالعمل های PRP می شود.  نقش PRP پیشگیری از مواد غذایی PRP مخفف برنامه پیش‌نیاز است. به طور کلی در سیستم های ایمنی مواد غذایی ISO 2200 یا HACCP استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: کشاورزی هوشمند و تغییر آینده غذا.

غذای ایمن تر، سلامتی بهتر و آینده ای روشن تر
غذای ایمن تر، سلامتی بهتر و آینده ای روشن تر

PRP چگونه با مدیریت ایمنی محصول مرتبط است؟

درک چگونگی ارتباط PRP با سیستم های مدیریت ایمنی محصول، منجر به عملکرد کارآمدتر کارخانه با کاهش ضایعات، بهره وری بیشتر کارکنان و بهبود روحیه، محصول بهتری که انتظارات مصرف کننده را برآورده می کند، توانایی بهبود یافته برای برآورده کردن الزامات قانونی و کنترل خطرات غذایی بالقوه.

آیا برای رعایت HACCP به PRP نیاز دارید؟

بسته به پیچیدگی عملیات کسب و کار مواد غذایی شما، PRP ممکن است تمام آن چیزی باشد که شما برای مطابقت با الزامات HACCP نیاز دارید. به عنوان مثال، اگر کسب و کار مواد غذایی شما فعالیت های کم خطری را انجام دهد، تمام خطرات ممکن است توسط PRP ها کنترل شود، بدون نیاز به استفاده از یک سیستم مدیریت کامل ایمنی مواد غذایی بر اساس اصول HACCP.

oprp در دسته PRP مخفف چیست؟

PRP ها را می توان بیشتر برای شامل برنامه های پیش نیاز عملیاتی (OPRP) تقسیم کرد. OPRP ها به عنوان PRP تعریف می شوند که دارای معیار کنترلی است که خطر قابل توجهی را کنترل می کند ISO 22000 مفهوم OPRP را معرفی کرد.

PRP با کیفیت چیست؟

کیفیت PRP یک شرکت راه حل های کیفیت پیشرو است که خدمات تضمین کیفیت را برای جلوگیری از عدم انطباق با کیفیت در طول فرآیند تولید در خودروسازی و صنایع بزرگ لوازم خانگی ارائه می دهد.

تفاوت بین CCP و Haccp چیست؟

برای اینکه یک منطقه به عنوان CCP در نظر گرفته شود، از دست دادن کنترل به معنای احتمال خطر غیرقابل قبول سلامتی است. در برنامه های HACCP، گاهی اوقات “نقاط کنترل” (CP’s) نیز شناسایی می شوند. CCP نشان دهنده خطر بالای ایمنی مواد غذایی (احتمال رخ دادن) و CP نشان دهنده خطر ایمنی مواد غذایی پایین (احتمال رخ دادن نیست).

HACCP-ایجاد-رویه-های-نظارتی
HACCP-ایجاد-رویه-های-نظارتی

نمونه جدول PRP محصولات غذایی:

خطر PRPکنترل توسطاستاندارداقدام در صورت انحرافرویه/دستورالعمل
آلودگی متقاطع با عوامل بیماری زا به محصولات با خطر بیماری.بهداشت شخصی مناسب از آلودگی متقابل جلوگیری می کند.همه باید مقررات مربوطه را رعایت کنند.کارکنان آموزش مجدد، محصولات را در حد افراط مسدود کنید.بهداشت شخصی مناسب از آلودگی متقابل جلوگیری می کند.
آلودگی متقاطع با عوامل بیماری زا یا مواد خطرناک به دلیل عدم رعایت بهداشت صنعتی به معنای وسیع کلمه با خطر بیماری.روش کار: صنعتی دستورالعمل بهداشت: کنترل بهداشت.کارکنان آموزش مجدد، کارکنان آدرس. محصولات را در حد افراط مسدود کنید.همه باید مقررات مربوطه را رعایت کنند.با نظارت بر بهداشت شرکت، از آلودگی های متقابل جلوگیری می شود.
فضولات آفت، غذا و غیره آفات می توانند ناقل عوامل بیماری زا با احتمال بیماری باشند.کنترل خوب آفات، کنترل ورودی و بررسی هفتگی برای تجمع زباله / غذا.بدون متحرک نیست.برنامه های کنترل اضافی کادر آموزشی تعدیل های ساختاری.مراحل: کنترل آفات و ورودی دستورالعمل: کنترل بهداشتی، کنترل آفات و کنترل ورودی.
تسریع فساد به دلیل تاکید بیش از حد بر دمای محصول در طول پردازش.با کنترل دمای محیط از گرم شدن جلوگیری می شود. با اندازه گیری دمای محصول، بینش در مورد دمای محصولات در بخش به دست می آید.دستورالعمل را ببینید.محصولات را مسدود کنید در صورت بالا بودن دما، محصولات را از بین ببرید. کنترل دمای محیط دمای محیط پایین تر. افزایش توان عملیاتی کادر آموزشی.دستورالعمل: دمای محصول.
خراب شدن محصولات به دلیل طولانی بودن زمان نگهداریبررسی های بصری برای ماندگاری.ممکنه دیر نشده باشه.محصولات را از بین ببرید.چگونه: دستورالعمل ذخیره سازی: بررسی ذخیره سازی.
آلودگی با اجزای خارجی: شیشه، چوب، فلز، بسته بندی و غیره.کنترل اجزای خارجی و امکان آلودگی متقابل.بدون آلودگی عدم امکان آلودگی.محصولات، فرآیندها یا تجهیزات را مسدود کنید. تعمیر و نگهداری را انجام دهید. محصولات را از بین ببرید.مراحل: PRP، شیشه، چوب دستورالعمل: کنترل اجزای خارجی.
آلودگی با PRP به دلیل نگهداری ضعیف. و آلودگی محصولات با عوامل غیر غذایی.از منابع غذایی استفاده کنید. رهاسازی پس از نگهداری تعمیر و نگهداری مناسب را انجام دهید.استفاده از مواد غذایی درجه یک نگهداری مناسب، رهاسازی باید انجام شود.محصولات، فرآیندها یا تجهیزات را مسدود کنید. تعمیر و نگهداری را انجام دهید. محصولات را از بین ببرید.مراحل: تعمیر و نگهداری، تامین کننده و مشخصات ارزیابی تامین کننده: دستورالعمل کلی: انتشار پس از تعمیر و نگهداری.
تجمع و آلودگی متقابل با کثیفی و میکروارگانیسم ها (پاتوژن ها).بینش تمیزکاری خوب همچنین از نظر معماری ساخت که R&D امکان پذیر است.تمیز و ضد عفونی باید وجود داشته باشد.دوباره تمیز کن خروجی تمیز کردن را بررسی کنید دستورالعمل بررسی مجدد پرسنل.مراحل: تمیز کردن و دستورالعمل ضد عفونی: بررسی تمیز کردن، اجرای تمیز کردن و کنترل ضد عفونی.
آلودگی/ مهاجرت مواد بسته بندی به محصول.استفاده از مواد بسته بندی مواد غذایی.درجه غذایی.مواد بسته بندی بلوک. محصولات را از بین ببرید.مشخصات: رویه عمومی: ارزیابی تامین کننده و تامین کننده.
اطلاعات برچسب خطر انتقال بیماری (مانند آلرژن ها، توصیه های آماده سازی).اطلاعات برچسب را تصحیح کنید و این را بررسی کنید. پرسنل واجد شرایط و واجد شرایط.برچسب درست.برچسب‌ها را مسدود کنید. محصولات را مسدود کنید بسته بندی مجدد یا از بین بردن.اطلاعات محصول روش: انتشار محصولات، برچسب‌گذاری و دستورالعمل کنترل بسته‌بندی: بررسی فرآیند کنترل.
ژن متالر آلودگی متقاطع به دلیل دستور پخت نادرست.از دستور درست استفاده کنید.دستور پخت صحیح.محصولات را مسدود و نابود کنید.اطلاعات محصول، فرآیند کار.
استفاده، پردازش محصولات “بد” و خطرناک با تمام عواقب آن.مسدود کردن محصولات تایید شده و منحرف.محصولات را پردازش نکنید.همانطور که هنوز محصولات مسدود شده و ممکن است به یاد بیاورید.رویه ها: محاصره، حوادث و فراخوان.
اگر محصولی با یک خرده شیشه مصرف شود، ممکن است صدماتی برای مصرف کننده ایجاد شود.کنترل شیشه.بدون شیشه در محصول.محصولات را مسدود و نابود کنید. فراخوان احتمالیمراحل: پی آر پی و شیشه دستورالعمل: کنترل شیشه.
اگر محصولی با خرده چوب مصرف شود، ممکن است صدمات جدی برای مصرف کننده ایجاد شود.کنترل چوب.بدون چوب در محصول.محصولات را مسدود و نابود کنید. فراخوان احتمالی.مراحل: پی آر پی و چوب دستورالعمل: کنترل چوب.
آلودگی متقاطع ژن متالر به دلیل روش نادرست.تمیز کردن موقت، برنامه ریزی، دستور العمل ها، روش های بهداشتی، بسته بندی بسته.بدون آلودگی متقابل.محصولات را مسدود و نابود کنید. فراخوان احتمالی.اطلاعات محصول، سیاست آلرژن.
تسریع خراب شدن به دلیل اشتباهات در دستور پخت (نمک خیلی کم و …).طبق دستور کار کنید.دستور پخت صحیح.محصولات را مسدود و نابود کنید.اطلاعات محصول، فرآیند کار.
آلودگی متقاطع ناشی از بارگیری ضعیف کامیون ها.بارگیری مناسب کامیون ها، محصولات روی زمین نیستند.به درستی بارگذاری شد.بارگیری مجدد، احتمالاً محصولات را مسدود کنید.روش: حمل و نقل
تسریع در فساد، عوامل بیماری زا به دلیل دمای نادرست انتقال.راه اندازی صحیح کامیون ها و کنترل دما.دمای صحیح.بازنشانی کنید. در صورت لزوم محصولات را مسدود کنید.روش: حمل و نقل.
پردازشگرهای بیماری رشد و فساد به دلیل ماندگاری بیش از حد طولانی (انتشار THT).تحقیقات میکروبیولوژیکی در مورد محصولات نهایی.فقط ماندگاری صحیح را آزاد کنید.معاینات مجدد.روش: بررسی میکروبیولوژیکی.
عوامل بیماری زا و فساد ناشی از برچسب ماندگاری بیش از حد طولانی.از برچسب ها به درستی استفاده کنید. برچسب کنترل.برچسب درست.محصولات را مسدود و نابود کنید.مراحل: کنترل برچسب و بسته بندی. اطلاعات محصول و فرآیند کار.
آلودگی متقاطع به دلیل وضعیت نامناسب ساختمان و ماشین آلات.نگهداری و تامین منابع.باید رعایت شود.تعمیر و نگهداری را انجام دهید، احتمالاً فضا/ماشین ها را مسدود کنید. در صورت بلوک محصولات ناایمن محصول.مراحل: پی آر پی و دستورالعمل های نگهداری: کنترل PRP و بازرسی ساختاری.
محصولات خطرناک به دلیل بی کفایتی پرسنل.آموزش و آموزش.همه باید آموزش کافی داشته باشند.آموزش اضافی.رویه ها: آموزش و دستورالعمل های آموزشی: سوالات دانش کارکنان و کارکنان جدید.
محصولات خطرناک با بازگرداندن آنها به تولید.نابود کردن برمی گردد.هیچ بازگشتی در این فرآیند وجود ندارد.محصولات را مسدود و نابود کنید.چگونه: دوباره کار کنیم
ذخیره سازی نامناسب، دفع / جمع آوری زباله با خطر آلودگی محصول نهایی.جمع آوری زباله ها به درستی و دفع سریع ادارات.دفع و نگهداری مناسب.محصولات را مسدود و نابود کنید.روش کار: زباله.
آلودگی به قصد/خرابکاری.فرض “کارکنان قابل اعتماد”. کسب و کار را بسته نگه دارید.اخراج.چگونه: امنیت شرکتی
موقعیت های خطرناک به دلیل عدم انطباق با ادعاها.ادعاها را اثبات و بررسی کنید.ادعاها را برآورده کنید.محصولات را مسدود و نابود کنید. به مشتریان اطلاع دهید.تولید – محصول اطلاعات روش: رضایت مشتری و مشتری.
آلودگی محصول توسط کارکنان یا بازدیدکنندگان بیمار.مراحل: بهداشت و بازدید کنندگان.بسته به بیماری و کار انجام شده.بدون بیماری.الزام به گزارش بیماری ها.
ارائه/تولید محصولات جدیدی که می تواند خطرآفرین باشد: میکروبیولوژیکی، شیمیایی یا فیزیکی.توسعه و اعتبارسنجی محصول.فقط محصولات، فضاها، ماشین‌ها و فرآیندهای معتبر.مسدود کردن و احتمالا نابود کردن. تجدید اعتبار کنید و دستورالعمل بدهید.مراحل: توسعه محصول و کالیبراسیون.
آلودگی متقاطع با کثیفی، عوامل بیماری زا به دلیل شستشوی ضعیف لباس ها.لباس ها را خوب بشویید.فقط لباس تمیز.لباس هایی مانند لباس های کثیف را مسدود کرده و دور بیندازید. اطلاع رسانی شرکت خارجی از جهل.روش: شستن لباس ها.
تحویل محصولات به دلیل اندازه گیری ضعیف CCP ها به دلیل ناآگاهی.تعیین صلاحیت.همه CCP ها باید به درستی اندازه گیری و کنترل شوند.مسدود کردن، اندازه گیری و/یا نابود کردن تمام فرآیندهای محصول. کارکنان آموزش مجدد.دستورالعمل: کنترل CCP.
محصول ناایمن به دلیل فرآیند یا تجهیزات نادرست تنظیمات بحرانیفقط توسط پرسنل مجاز و واجد شرایط، دسترسی محدود به سیستم، حفاظت از رمز عبور.فقط پرسنل مجازتمام فرآیندهای محصول، اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی را مسدود کنید.بررسی اجمالی وظایف و مسئولیت ها.
محصول ناایمن به دلیل عدم کارکرد یا عملکرد نادرست فرآیند یا تجهیزات.نگهداری و در دسترس بودن منابع.عملکرد صحیح.کلیه اقدامات مسدود کننده، پیشگیرانه و اصلاحی محصول.رویه ها: نگهداری، محاصره رویه.

2 دیدگاه دربارهٔ «PRP در صنایع غذایی چیست»

 1. بازتاب: OPRP چیست و چه تفاوتی با CCP و PRP دارد - هوداک سیستم فرتاک4

 2. بازتاب: HACCP چیست؟ - ایزو فرتاک - به علاوه اصل 6 HACCP

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا