Hazop چیست؟ – ارزیابی ریسک به روش Hazop – 4 روش مهم

HAZOP یک رویکرد ارزیابی ریسک است که به استاندارد صنعت تبدیل شده است. این یک روش بسیار ساختار یافته برای تجزیه و تحلیل هر گونه انحراف احتمالی است که می تواند در یک کارخانه پیچیده از جمله صنایع شیمیایی، دارویی، نفت و گاز، هسته ای و معدن اتفاق بیفتد.

Hazop چیست؟ - ارزیابی ریسک به روش Hazop – 4 روش مهم

تجزیه و تحلیل خطر و عملکرد، یا HAZOP، یک تکنیک سیستماتیک است که بسیاری از تیم های ارزیابی ریسک برای شناسایی خطرات و مشکلات احتمالی در عملکرد یک سیستم یا فرآیند استفاده می کنند. این نوع تجزیه و تحلیل اجرای نسبتاً ساده ای دارد و زمانی که تیم ها زمان و حوصله را صرف ارزیابی کامل سیستم با این روش می کنند، آمادگی بیشتری برای رسیدگی به مسائل در صورت بروز پیدا می کنند.

تجزیه و تحلیل HAZOP بر این نظریه استوار است که رویدادهای خطر ناشی از انحراف در طراحی یا هدف عملیاتی یک سیستم معین است. این می تواند برای طیف گسترده ای از سیستم ها و فرآیندها از جمله کیفیت دارویی، جابجایی تجهیزات صنعتی، اثرات بهداشتی محیطی و موارد دیگر اعمال شود. این برای مطالعه موقعیت های پیچیده بسیار مفید است زیرا امکان مطالعه آنها را از منظرهای متعدد فراهم می کند.

هنگامی که درک کردید که چگونه می توانید تجزیه و تحلیل HAZOP را در روش های ارزیابی ریسک خود بگنجانید، می توانید اقدامات پیشگیرانه برای خطرات را بهتر شناسایی و تعیین کنید. با این حال، ابتدا باید روش و کاربرد این نوع مطالعه را درک کنید.

روش شناسی HAZOP چگونه است؟

در ابتدایی ترین شکل آن، هدف تجزیه و تحلیل HAZOP شناسایی هر چیزی است که ممکن است به افراد، اموال یا محیط زیست آسیب برساند. این رویدادها خطر نامیده می شوند و حداقل برای اهداف این نوع مطالعه، هرگاه سیستمی به نحوی از هدف یا برنامه مورد نظر خود منحرف شود، به وجود می آیند.

مطالعات HAZOP دقیقاً شبیه ارزیابی ریسک مناسب نیستند. آنها مستلزم این نیستند که احتمال یا شدت یک خطر شناسایی شود، فقط باید خطر به عنوان “معتبر” ارزیابی شود. با این حال، از این مطالعات می توان برای شناسایی خطرات بالقوه استفاده کرد تا این عوامل در طول فرآیند ارزیابی ریسک کمی سازی شوند.

چهار مرحله اساسی برای تجزیه و تحلیل HAZOP وجود دارد که به شرح زیر است:

1. تعریف

در مرحله اول، مدیر ریسک باید تیم ریسک خود را انتخاب کند. یک مطالعه موفق نمی تواند بدون همکاری یک تیم چند رشته ای از کارمندان که بتوانند دیدگاه های منحصر به فرد خود را برای یک سناریو ارائه دهند، رخ دهد. هر کسی را که انتخاب می کنید باید تجربه مناسبی داشته باشد و قضاوت خوبی از خود نشان دهد. پس از اینکه تیم شما شناسایی شد، باید مسئولیت های همه افراد درگیر را مشخص کنید و دامنه و اهداف مطالعه خود را تعیین کنید.

2. آماده سازی

قبل از شروع تجزیه و تحلیل، این مرحله شامل چندین فعالیت است که باید تکمیل شوند. این شامل برنامه ریزی، مستندسازی اطلاعات پشتیبان است که در طول مطالعه مفید خواهد بود، ایجاد الگویی برای ثبت نتایج مطالعه و تنظیم برنامه ای که همه آن را امضا کنند. یکی از مهمترین کارهایی که باید قبل از تجزیه و تحلیل HAZOP انجام شود، شناسایی «کلمات راهنما» است. اینها برای هدایت جلسات طوفان فکری شما بسیار مهم خواهند بود.

3. شناسایی

در طول بررسی سیستم خود، با تجزیه آن به بخش های جداگانه آن شروع می کنید. سپس می توان آن بخش ها را در صورت لزوم به اجزای مختلف تقسیم کرد. تیم با هم هدف طراحی هر بخش یا جزء را تعریف می کند و سپس با استفاده از کلمات راهنما، گروه انحرافات را شناسایی می کند. با هر خطر بالقوه، باید تعیین کنید که آیا یک تهدید معتبر است یا خیر، و سپس باید علل و پیامدهای آن را تعریف کنید. همچنین طوفان فکری خواهید کرد که در صورت وجود، اقدامات پیشگیرانه باید انجام شود. شما این فرآیند را برای هر جزء و بخشی از سیستم تکرار خواهید کرد.

4. مستندات

پس از مطالعه خود، باید گزارشی تهیه کنید که یافته های شما را مستند کند و در صورت لزوم هر قسمت را دوباره بررسی کنید. همچنین این زمانی است که باید اقدامات تعیین شده برای رسیدگی به خطرات احتمالی را دنبال کنید و تأیید کنید که فرآیندی برای تکمیل مؤثر آنها وجود دارد.

5 مرحله ارزیابی ریسک

کلمات راهنما در تجزیه و تحلیل HAZOP چیست؟

یک عنصر کلیدی پشتیبانی در اجرای تحلیل HAZOP کلمات راهنما هستند. نقش آنها تشویق تیم ارزیابی ریسک به تفکر شهودی و تصور همه سناریوها است. در عین حال، آنها همچنین جهت تمرکز بحث ها و ایده ها را به کار می گیرند و شامل مطالعه برای اهداف اصلی آن می شوند.

هر مطالعه HAZOP با توجه به دامنه و اهدافی که در مرحله اول تصمیم گرفتید، کلمات راهنمای خود را دارد. برخی از کلمات راهنمای رایج ممکن است عبارتند از: نه/هیچ/نه، بیشتر، کمتر، قبل، بعد، بخشی از، غیر از، بالاتر یا پایین تر. همانطور که در تمام قسمت های یک سیستم حرکت می کنید، این کلمات به شما کمک می کند تا انحرافات احتمالی از عملیات یا طراحی را شناسایی کنید.

به عنوان مثال، اگر بخشی از یک فرآیند قبل از انتقال به مرحله بعدی تکمیل نشود، اگر از پاک کننده ای غیر از محلول معمولی استفاده شود یا اگر سیستم تصفیه هوا خاموش شود، یک خطر بالقوه می تواند وجود داشته باشد. قبل از اینکه برنامه ریزی شود توجه به این نکته مهم است که همه ترکیبات ممکن از کلمات راهنما و اجزای سیستم منجر به انحرافات بالقوه معتبر یا حتی معقول نمی شود. اینها نباید در مطالعه شما مستند باشد.

نحوه پرداختن به ریسک در ISO 9001

HAZOP در تحلیل ریسک

تجزیه و تحلیل HAZOP به ویژه برای کمک به شناسایی خطراتی که تعیین کمیت آنها دشوار است مفید است. جداسازی، شناسایی، شمارش یا به‌دست آوردن تصویر واضحی از این نوع خطرات معمولاً با هر وسیله دیگری دشوار است. از این نظر، یک مزیت کلیدی مطالعات HAZOP عدم وجود هر گونه الزامی است که شدت یا احتمال وقوع را ارزیابی کنید.

برای تجزیه و تحلیل ریسک کیفی، مطالعه HAZOP یک روش مفید برای شناسایی ریسک ها و مکانیسم های مرتبط با آنها است. آنها را می توان قبل از ارزیابی ریسک یا به عنوان بخشی از ارزیابی ریسک انجام داد، و به کارشناسان موضوع شما اجازه می دهد تا از تجربیات خود برای ارائه پیشنهادات آموزشی در مورد انحرافات احتمالی استفاده کنند.

یک ارزیابی کمی نیز می تواند پس از تکمیل تجزیه و تحلیل HAZOP شما انجام شود تا به شما در شناسایی شدت و احتمال هر سناریو کمک کند. انتخاب پیگیری با تجزیه و تحلیل کمی به شما کمک می کند تا خطرات شناسایی شده اولیه را بهتر اولویت بندی کنید.

سوالات متداول

Hazop چیست؟

HAZOP یک رویکرد ارزیابی ریسک است که به استاندارد صنعت تبدیل شده است. این یک روش بسیار ساختار یافته برای تجزیه و تحلیل هر گونه انحراف احتمالی است که می تواند در یک کارخانه پیچیده از جمله صنایع شیمیایی، دارویی، نفت و گاز، هسته ای و معدن اتفاق بیفتد.

روش شناسی HAZOP چگونه است؟

در ابتدایی ترین شکل آن، هدف تجزیه و تحلیل HAZOP شناسایی هر چیزی است که ممکن است به افراد، اموال یا محیط زیست آسیب برساند. این رویدادها خطر نامیده می شوند و حداقل برای اهداف این نوع مطالعه، هرگاه سیستمی به نحوی از هدف یا برنامه مورد نظر خود منحرف شود، به وجود می آیند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا