7 تکنیک قدرتمند برای بهبود رضایت مشتری

7 تکنیک قدرتمند برای بهبود رضایت مشتری

چگونه میزان رضایت مشتری را اندازه گیری می کنید؟ سطح رضایت مشتری را می توان از طریق روش هایی مانند نظرسنجی مشتری، امتیاز خالص تبلیغ کننده (NPS)، بررسی آنلاین، شکایات مشتری و کسب و کار تکراری اندازه گیری کرد.

7 تکنیک قدرتمند برای بهبود رضایت مشتری

لحظه ای که یک سرنخ تبدیل می شود به حل معما بسیار مهم است – اما این تنها اولین گام در ایجاد یک سفر مشتری درجه یک است. برای خوشحال کردن مشتریان خود در طول تجربه آنها – از خرید تا پس از خرید تا نگهداری – باید از تکنیک های رضایت مشتری عملی و شخصی سازی شده استفاده کنید. اما با تغییر انتظارات مشتری و رفتار خرید، دانستن اینکه چگونه می توان یک تجربه رضایت بخش کاربر و محصول (PX) ارائه داد، می تواند دشوار باشد.

چگونه میزان رضایت مشتری را اندازه گیری می کنید؟ سطح رضایت مشتری را می توان از طریق روش هایی مانند نظرسنجی مشتری، امتیاز خالص تبلیغ کننده (NPS)، بررسی آنلاین، شکایات مشتری و کسب و کار تکراری اندازه گیری کرد.

این مقاله شما را با هفت تکنیک قدرتمند برای بهبود رضایت مشتری آشنا می‌کند و به شما کمک می‌کند با درک عمیق نیازها، مسدودکننده‌ها و انگیزه‌های مشتریان، رضایت مشتری را افزایش دهید. ما به شما نشان می دهیم که چگونه این تکنیک ها برای کسب و کار و کاربران شما مفید است، چگونه آنها را پیاده سازی کنید و چگونه شرکت های مختلف استراتژی های رضایت مشتری موفقی را طراحی کرده اند.

7 تکنیک برای بهبود رضایت مشتری

استراتژی‌های رضایت مشتری (CSAT) به شما کمک می‌کند پیشرفت خود را محک بزنید، زمینه‌های رشد را برجسته کنید، و محصول و تجربه مشتری (CX) خود را ارتقا دهید. و برای تعریف این استراتژی ها، باید به مشتریان خود گوش دهید (و درک کنید).

به یاد داشته باشید: بهبود رضایت مشتری یک کار یکبار مصرف نیست. راضی نگه داشتن مشتریانتان در درازمدت به تلاش‌های مداوم و جمع‌آوری و اجرای منظم بازخورد کاربران متکی است—ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه. از این هفت تکنیک برای همدلی با نیازهای مشتری، اصلاح سفر مشتری و افزایش امتیاز CSAT خود استفاده کنید:

ISO 10002 – رضایت مشتری – اخذ گواهینامه ایزو 10002

1. خرید مشتری خود را از ابتدا درک کنید

کاربران شما در طول خرید خود با برند شما، از کلیک بر روی وب سایت شما و خواندن یک پست وبلاگ گرفته تا تماشای نسخه نمایشی محصول، با چندین نقطه تماس کلیدی مشتری تعامل دارند. در مجموع، این نقاط تماس، بینش های مهمی را در مورد تجربه مشتری نشان می دهد.

نقشه‌برداری خرید مشتری، جایی که مراحل اصلی تعامل مشتری با شرکت خود را ترسیم می‌کنید، یک نمای کلی از آنچه به نظر می‌رسد به شما می‌دهد. اما برای به دست آوردن تصویر کامل تری از تجربه مشتری – برای اینکه بفهمید کجا مسدود می شوند و به چه چیزی نیاز دارند – باید فراتر از نقشه برداری بروید و خودتان سفر را تجربه کنید. این هر نقطه از اصطکاک یا ناامیدی کاربر را نشان می دهد که بر رضایت مشتری تأثیر منفی می گذارد – مانند مناطقی که مشتریان نمی توانند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند یا در درک یا خرید محصول شما مشکل دارند.

چگونه سفر مشتری خود را بهینه کنید:

 • هدف خرید مشتری را ترسیم کنید تا مشتریان خود، سفر آنها و حوزه های تعامل کلیدی را درک کنید
 • سپس، خرید مشتری را خودتان تجربه کنید. وب سایت خود را به صورت ناشناس کاوش کنید و اقدامات کلیدی را آزمایش کنید – مانند خرید، کلیک کردن بر روی یک تماس برای اقدام (CTA)، یا مرور برای اطلاعات، تا بدانید که پیاده روی یک مایل در کفش کاربر چه حسی دارد.
 • ضبط جلسات کاربر را تماشا کنید تا درک خود را از تجربه سفر مشتری تکمیل کنید. به عنوان مثال، تیم‌های تجارت الکترونیکی که جلسات کاربر را در وب‌سایت خود تماشا می‌کنند، ممکن است متوجه شوند که فرآیند پرداخت آنها علیرغم افزایش کلیک، بازدیدکنندگان را تبدیل نمی‌کند. این می تواند آنها را در مورد خشم کاربرانی که روی لینک های شکسته کلیک می کنند هشدار دهد، که فقط به یک راه حل سریع برای بهبود تجربه مشتری نیاز دارد.
 • از این بینش ها برای بهبود تجربه مشتری خود و حذف هر گونه مسدود کننده یا زمینه ناامیدی استفاده کنید

2. به مشتریان خود گوش دهید

هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا مشتریان شما از محصول شما راضی هستند یا نه، یا از شما می خواهند چه چیزی را به روز کنید یا اصلاح کنید، وجود ندارد، مگر اینکه مستقیماً از آنها بخواهید و فعالانه به پاسخ آنها گوش دهید.

گوش دادن و پاسخ دادن به کاربران به شما کمک می کند مشتریان بیشتری را حفظ کنید و وفاداری به محصول ایجاد کنید. اما بدون ابزار مناسب برای گوش دادن فعالانه به مشتریان خود، ممکن است موانع مهم در سفر مشتری، ناامیدی کاربران کلیدی و ایده های منحصر به فرد برای بهبود را از دست بدهید.

چگونه به طور فعال به دنبال ورودی مشتری در سراسر نقاط تماس اصلی در سفر خود باشید:

 • با مشتریان خود در مورد تجربه آنها و اینکه چه کاری می توانید برای بهبود رضایت آنها از برند و محصول خود انجام دهید مصاحبه کنید. نظرسنجی‌ها را در وب‌سایت خود بگنجانید، یا از طریق یک ایمیل شخصی‌سازی شده پس از خرید، آن‌ها را ارسال کنید.
 • قبل از راه‌اندازی یک ویژگی، ارتقا یا طراحی وب‌سایت جدید، گروه‌های متمرکز را اجرا کنید تا احساسات مشتری را قبل از تأثیر منفی بر تجربه کاربر و فروش آن اندازه‌گیری کنید.
 • ویجت بازخورد Hotjar را در صفحات تبدیل کلیدی (مانند صفحات فرود، محصول و پرداخت) در طول سفر مشتری قرار دهید تا بازخورد کاربران را در طبیعت جمع آوری کنید. برای مثال، کسب‌وکارهای نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) از ویجت‌های بازخورد در صفحات محصولات محبوب برای بهبود PX با پرسیدن سوالاتی از مشتریان درباره تجربه کاربری‌شان استفاده می‌کنند.
 • با امتیازات وفاداری، برنامه های پاداش یا کوپنی برای مشارکت، به مشتریان خود نشان دهید که از بازخورد آنها قدردانی می کنید

3. ارائه پشتیبانی فعال چند کاناله

گزینه‌های پشتیبانی چند کانالی به شما کمک می‌کنند به سرعت به سؤالات مشتری پاسخ دهید، ناراحتی کاربران را کاهش دهید، سرنخ‌های پیش‌شرط را مشخص کنید و مشتریان خود را بهتر بشناسید. اگر مشتری نتواند پاسخی سریع برای سوال خود در کانالی که از آن استفاده می‌کند بیابد، احتمالاً به ارسال می‌پرد و راه‌حل دیگری پیدا می‌کند.

چگونه به مشتریان خود راه های متعددی برای برقراری ارتباط با خود ارائه دهید و آنها را در جریان قرار دهید:

 • از چت زنده یا ربات‌های چت در وب‌سایت خود برای جمع‌آوری بازخورد کاربران، پاسخ به سؤالات متداول (پرسش‌های متداول) و پیش‌شرکت‌های سرنخ بر اساس نوع سؤال و عمق استفاده کنید.
 • در طول تجربه مشتری، نکات حرفه‌ای یا نکات ابزار را ارائه دهید تا به مشتریان کمک کنید تا بیشترین ارزش را از محصول شما دریافت کنند، درباره ویژگی‌ها یا ارتقاء محصول جدید بیاموزند، و باعث پذیرش محصول شوند.
 • از ابزارهای شنیداری اجتماعی مانند Hootsuite استفاده کنید و با مشتریان در کانال های رسانه اجتماعی مورد علاقه آنها تعامل داشته باشید: به سؤالات در یک پرسش و پاسخ زنده پاسخ دهید، مستقیماً به نظرات پاسخ دهید و ببینید چه چیزی در رابطه با محصول یا نام تجاری شما رواج دارد.
 • آموزش نمایندگان خدمات مشتری برای ارائه یک تجربه مثبت با گوش دادن فعالانه به بازخورد مشتری، ارائه راه حل های فعال، حفظ شفافیت و همدلی با مشتریان
 • یک مرکز راهنمای جامع در وب‌سایت خود با راهنمای کاربر، آموزش ویدیویی یا پایگاه دانشی که آموزش‌ها، نکات و سؤالات متداول مربوط به محصول را ارائه می‌دهد، ایجاد کنید.

4. بر اساس بازخورد مشتری عمل کنید

برای دستیابی به اهداف رضایت مشتری، باید بازخورد مشتری را به یک استراتژی تجاری مشخص تبدیل کنید. عمل بر روی بازخورد مشتری، تجربیات مثبت مشتری را ترویج می کند، وفاداری مشتری را ایجاد می کند و به ارزش طول عمر آنها می افزاید.

چگونه به طور موثر بر روی بازخورد مشتری عمل کنیم:

 • با جستجوی روندها در بازخورد مشتری و الگوهای کلی در رفتار کاربر شروع کنید تا مشخص کنید کدام تغییر و تصمیم بیشترین تأثیر را بر رضایت مشتری شما خواهد داشت، بدون اینکه یکپارچگی برند، چشم انداز محصول یا مأموریت شما را قربانی کند. برای مثال، تیم‌های محصول ممکن است از بازخورد برای اولویت‌بندی به‌روزرسانی‌های محصول یا اضافه کردن اصلاحات به بک لاگ محصول خود استفاده کنند.
 • از ابزارهای شنیداری اجتماعی و سایت های بررسی محبوب مانند شبکه های اجتماعی برای پاسخ دادن به بازخورد منفی استفاده کنید و از آن به عنوان فرصتی برای ایجاد رابطه قوی تر با مشتریان خود استفاده کنید. در مورد تلاش های خود برای رفع مشکلات آنها شفاف باشید و راه حل های ممکن را ارائه دهید.
 • بازخورد را در حوزه‌های خاص متمرکز کنید: محصول، وب‌سایت، حضور کاربر، تجربه کاربر (UX) و غیره.
استاندارد ایزو 10004 چیست؟ - اخذ گواهینامه ایزو 10004

5. تجربه کاربری خود را شخصی سازی کنید

تجربه کاربری شخصی سازی شده به مشتریان خود نشان می دهد که شما متعهد به رفع نیازهای خاص آنها هستید و وفاداری محصول را ارتقا می دهد. از آنجایی که هیچ دو هدف خرید مشتری یکسان نیست، مهم است که پیام های خود را با مشتریان خاص و چالش ها، نیازها و اهداف خاص آنها با پیشنهادات محصول، محتوا و پشتیبانی سفارشی تطبیق دهید.

چگونه تجربه کاربری خود را شخصی کنید:

 • یک نمایه مشتری ایده آل (ICP) بر اساس نقاط درد مشتری ایده آل، رفتارهای خرید، ویژگی های مهم و جمعیت شناسی، از جمله عنوان شغل، درآمد، یا موقعیت جغرافیایی، ایجاد کنید. سپس، مشتریان خود را به گروهی تقسیم کنید که بیشتر برای آنها مناسب است.
 • پیام رسانی را به صورت خودکار انجام دهید تا با هر مشتری و جایی که در سفر خود هستند هماهنگ شود. برای مثال، یک راه‌اندازی یک شبکه پیام رسان ممکن است از یک کمپین خودکار چکه‌ای ایمیل استفاده کند که مشترکین جدید را با محتوای مفیدی مانند ویدیوهای محصول یا داستان‌های موفقیت کاربر آشنا می‌کند.
 • یک تجربه سلف سرویس برای پاسخگویی به انواع نیازها و سوالات مشتری ایجاد کنید. به عنوان مثال، شبکه های اجتماعی به تیم‌های محصول، کسب‌وکارها و کارآفرینان این امکان را می‌دهد تا از ابزارهای خود با مرکز راهنمایی نصب محصول خود استفاده کنند، جایی که هر نوع مشتری می‌تواند منابع مورد نیاز خود را برای دریافت ارزش کامل محصول پیدا کند. از راهنمایی‌های ابزار، راهنماهای تعاملی، آموزش‌ها و نمایش محصولات برای آموزش مشتریان در مورد محصول و پلتفرم خود در زمینه استفاده کنید.
 • از هوش مصنوعی برای نظارت بر رفتار مرور و خرید و ارائه توصیه های محصول به مشتریان استفاده کنید. به عنوان مثال، پس از یک جستجوی آنلاین ناموفق، یک مشتری تجارت الکترونیک پس از دریافت ایمیلی در مورد محصولات مرتبط از فروشگاه شما که قبلاً آن را پیدا نکرده بود، احتمال بیشتری دارد که تبدیل به آن شود.
 • محتوای شخصی سازی شده را بر اساس تعاملات و خریدهای قبلی ارائه دهید. به عنوان مثال، یک شرکت پس از ثبت نام برای یک آزمایش رایگان ابزار ردیابی زمان خود، ممکن است محتوای جدیدی را برای مشترکین مرتبط با «بهترین شیوه‌های مدیریت زمان» ارسال کند تا ارزش پس از اشتراک را ارائه دهد و باعث تعامل مشتری و در نهایت رضایت شود.

6. از نرم افزارهای امتیاز دهی استفاده کنید

استفاده از نرم افزارهای امتیاز دهی و تعیین میزان امتیاز رضایت مشتری معیارهایی هستند که به شما کمک می‌کنند تلاش‌های رضایت مشتری خود را اندازه‌گیری کنید و زمینه‌هایی را برای بهبود بیشتر کشف کنید.

نظارت مداوم نحوه امتیاز دهی مشتریان به شما امکان می دهد به داده هایی دسترسی داشته باشید که به شما کمک می کند رضایت مشتری را در مدت زمان طولانی پیگیری کنید. این امتیازات همچنین به شما کمک می کند تا بینش کیفی در مورد تجربه کاربری به دست آورید تا بفهمید مشتریان شما چه چیزی را در مورد تجربه محصول شما دوست دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند، بنابراین می توانید جنبه هایی از تجربه مشتری خود را که امتیاز ضعیفی دارند، بهبود بخشید و از عملکرد برتر صفحات وب یا محصول خود مطمئن شوید. ویژگی ها به خوبی ادامه می دهند.

7. با مشتریان خود پیگیری کنید

پیگیری پس از خرید با مشتریان مستقیماً با یادآوری ارزش محصول شما در مسیر پذیرش محصول، بر حفظ مشتری تأثیر می گذارد. به راه‌های خلاقانه و ثابتی برای انتقال ارزش در پیگیری‌های خود فکر کنید تا محصول خود را در ذهن خود نگه دارید، و از فرصت استفاده کنید و از مشتریان نظرات صادقانه‌شان را بپرسید تا بتوانید آنچه را که نیاز دارند بیاموزید. قبل از اینکه مشتریان خود را پیگیری کنید، یک ابزار قوی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) برای ذخیره تعاملات و یادداشت‌های کلیدی مشتری راه‌اندازی کنید تا تیم شما بتواند برای دسترسی شخصی‌تر به آنها مراجعه کند.

چگونه به طور موثر با مشتریان خود پیگیری کنید:

 • ایمیلی با سؤالات متداول در مورد استفاده از محصول یا سایت ارسال کنید و یک پیوند ویدیویی با مراحل کوتاهی که مشتریان شما می توانند برای استفاده و پذیرش محصول دنبال کنند درج کنید.
 • از شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا از مشتریان راضی بپرسید که چرا خرید کرده‌اند، و سپس از این اطلاعات برای کمک به نوشتن کپی بهتر و مشتری محور برای کمپین‌های ایمیل و صفحات فرود استفاده کنید. ایجاد خلاقانه ورودی مشتری در پیام های شما، احتمال ارتباط مشتریان با محتوای شما و نیاز به محصول شما را افزایش می دهد.
 • از مشتریان ناراضی در مورد محصول و تجربه کاربری آنها و اینکه چگونه می توانید دفعه بعد بهتر عمل کنید بپرسید. اگر یک مشتری ناراضی یک بار تجربه وحشتناکی داشته باشد، تماس با آنها در مورد تجربه آنها ممکن است آنها را تشویق کند تا محصول شما را دوباره امتحان کنند.

افزایش رضایت مشتری با بینش تجربه محصول

وجود استراتژی‌های مناسب برای رضایت مشتری به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا تلاش‌های رضایت مشتری خود را اندازه‌گیری کنند و به طور مستمر تجربه مشتری خود را بهبود بخشند.

با درک انگیزه ها و ناامیدی مشتریان هدف خود، می توانید رضایت مشتری را از طریق تکنیک هایی مانند:

 • تجربه سفر مشتری خود به طور مستقیم
 • ارائه پشتیبانی فعال چند کاناله
 • گوش دادن به مشتریان
 • اقدام بر اساس بازخورد مشتری
 • شخصی سازی تجربه کاربری
 • استفاده از امتیازات شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای ارتباط با مشتری
 • با مشتریان خود پیگیری کنید

با حفظ تمرکز بر مشتریان و تبدیل بینش مشتری محور به عمل، می توانید تجربه مشتری و امتیازات رضایت مشتری خود را افزایش دهید.

پرسش های متداول

7 تکنیک قدرتمند برای بهبود رضایت مشتری چیست؟

–         تجربه سفر مشتری خود به طور مستقیم
–         ارائه پشتیبانی فعال چند کاناله
–         گوش دادن به مشتریان
–         اقدام بر اساس بازخورد مشتری
–         شخصی سازی تجربه کاربری
–         استفاده از امتیازات شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای ارتباط با مشتری
–         با مشتریان خود پیگیری کنید

چگونه میزان رضایت مشتری را اندازه گیری می کنید؟

سطح رضایت مشتری را می توان از طریق روش هایی مانند نظرسنجی مشتری، امتیاز خالص تبلیغ کننده (NPS)، بررسی آنلاین، شکایات مشتری و کسب و کار تکراری اندازه گیری کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا