APQP چیست؟ – 5 مرحله مهم برنامه ریزی پیشرفته کیفیت محصول

APQP چیست؟ این مخفف عبارت Advanced Product Quality Planning است که با در نظر گرفتن خواسته های مشتریان و دنبال کردن فرآیندی برای حفظ کیفیت در خط مقدم است. این اساساً شواهد مستندی از تجزیه و تحلیل ریسک قبل از شروع تولید در یک قطعه است.

APQP چیست؟ - برنامه ریزی پیشرفته کیفیت محصول

در صنعت هوافضا و دفاع از کلمات اختصاری مختلفی استفاده می شود، به ویژه در مورد ساخت و کیفیت. یک مورد رایج مورد استفاده APQP است، اما APQP چیست؟

معنی APQP چیست؟

این اصطلاحی است که به توسعه محصول با تمرکز ویژه بر کیفیت مربوط می شود. APQP مخفف عبارت Advanced Product Quality Planning است که با در نظر گرفتن خواسته های مشتریان و دنبال کردن فرآیندی برای حفظ کیفیت در خط مقدم است. این اساساً شواهد مستندی از تجزیه و تحلیل ریسک قبل از شروع تولید در یک قطعه است.

در حالی که این ممکن است شبیه یک تمرین به نظر برسد، ارزش و هدف واقعی تضمین این است که شما یک دوره تولید ثابت داشته باشید، بنابراین تاخیرهای تحویل را به دلیل کیفیت پایین به حداقل برسانید.

این اصطلاح از کجا آمده است؟

APQP یک نیاز جدید نیست. این بخشی از استاندارد AS9145 است، اما تا همین اواخر، تولیدکنندگان موظف به ارائه شواهد مستند نبودند. تولیدکنندگان تجهیزات اصلی (OEMs) این فرآیند منظم را مطابق با استاندارد ایجاد شده در سال 2016/17 هدایت می کنند. این به این معنی است که قراردادهای هواپیمای «جدید ساخت» شواهد مستندی از انطباق با AS9145 را مشخص می‌کند.

حوزه های کلیدی APQP چیست؟

پنج مرحله برای APQP وجود دارد:

 1. برنامه ریزی
 2. طراحی و توسعه محصول
 3. طراحی و توسعه فرآیند
 4. اعتبار سنجی محصول و فرآیند
 5. تولید مداوم، استفاده و خدمات پس از تحویل

APQP شامل PPAP (فرایند تایید بخش تولید) است که بر تجزیه و تحلیل ریسک حول ویژگی‌ها و ویژگی‌های مونتاژ قطعه تمرکز دارد. ممکن است عناصر زیادی در یک PPAP وجود داشته باشد. برخی از موارد کلیدی که باید به آنها توجه داشت عبارتند از:

 • ثبت نیازها
 •  نمودار جریان فرآیند
 •  FMEA
 •  برنامه های کنترل
 •  MSA (تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری)
 • مستندات FAIR،
 •  و ضمانت ارسال قطعه.

همه این عناصر مراحل برنامه ریزی هستند که برای کاهش خطر عدم انطباق در طول تولید طراحی شده اند.

اساسا، APQP با کل فرآیند – از دریافت استعلام تجاری تا محصول نهایی – سروکار دارد.

چرا منابع انسانی در سازمان ها مهم است؟ - 7 وظیفه مهم مدیر منابع انسانی

عملی کردن APQP

بسیاری از تولید کنندگان در حال حاضر فعالیت هایی را انجام می دهند که توسط AP QP مورد نیاز است، اما آنها مستند نشده اند. صرف زمان برای اتخاذ اصول APQP به این معنی است که تولید کنندگان می توانند برای زمان دقیق تر، کیفیت بهتر و اجرای روان تر تلاش کنند. در نهایت، به معنای شانس کمتر شکست است.

راه حل QMS ما جعبه ابزار شما برای ایجاد و تکمیل شواهد برای APQP برای برآورده کردن الزامات AS9145 است. این به شما امکان می دهد داده های محصول را مدیریت کنید، ریسک را کاهش دهید و فرآیندهای دستی را ساده کنید، و آنچه را که برای مدیریت کارآمد اسناد کیفیت تولید یک محصول از مرحله برنامه ریزی تا تحویل قطعه نهایی نیاز دارید، در اختیار شما قرار می دهد.

اکنون که AP QP چیست و ارزشی که می تواند برای پروژه شما به ارمغان بیاورد را پوشش دادیم، مرحله بعدی این است که درباره نرم افزار مدیریت کیفیت ما و اینکه چگونه می تواند به مدیریت الزامات AP QP شما کمک کند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سوالات مهم

APQP چیست؟

APQP مخفف عبارت Advanced Product Quality Planning است که با در نظر گرفتن خواسته های مشتریان و دنبال کردن فرآیندی برای حفظ کیفیت در خط مقدم است. این اساساً شواهد مستندی از تجزیه و تحلیل ریسک قبل از شروع تولید در یک قطعه است.

پنج مرحله برای AP QP چیست؟

برنامه ریزی
طراحی و توسعه محصول
طراحی و توسعه فرآیند
اعتبار سنجی محصول و فرآیند
تولید مداوم، استفاده و خدمات پس از تحویل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا