ایزو 22370: ساختن آینده ای مقاوم در برابر آب و هوا

با استاندارد ایزو 22370 چگونه شهرها می توانند در روز جهانی شهرها پیشرو باشند. از آنجایی که پیش بینی می شود تا سال 2050 68 درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی کنند، شهرها در خط مقدم تأثیرات تغییرات آب و هوایی قرار دارند و باید برای بقای خود سازگار شوند. شعار امسال روز جهانی شهرها «انطباق شهرها برای تاب آوری آب و هوا» است. ISO هزاران استاندارد برای کمک دارد.

ایزو 22370-ساختن آینده ای مقاوم در برابر آب و هوا

سیل، خشکسالی، رانش زمین و موج گرما تنها بخشی از بسیاری از بلایای آب و هوایی است که شهرهای ما با آن مواجه هستند و با افزایش مهاجرت شهری، فشار بر شهرها هرگز بیشتر از این نبوده است. ایجاد انعطاف‌پذیری شهرها مستلزم پرداختن به عوامل متعددی از جمله زیرساخت‌ها، زنجیره تامین، حمل‌ونقل و موارد دیگر است. ISO استانداردهایی برای کمک به شهرها در همه این حوزه ها با ارائه بهترین شیوه های بین المللی و زبان مشترک برای حمایت از اقدامات، فناوری ها، اندازه گیری ها و معیارهایی دارد که برای توقف گرمایش جهانی و کاهش انتشار کربن ضروری است.

مطالعه پیشنهادی: ایزو 44004 – بهبود همکاری با کسب و کارهای کوچکتر

مجموعه استانداردهای ISO برای امنیت و انعطاف پذیری طیف وسیعی از جنبه های اختصاص داده شده برای کمک به شهرها و سازمان ها را در برابر طوفان ها پوشش می دهد. ایزو 22370، امنیت و تاب‌آوری – تاب‌آوری شهری – چارچوب و اصول، با توافق‌نامه‌های جهانی کلیدی از جمله دستور کار 2030 ملل متحد برای توسعه پایدار، دستور کار جدید شهری، توافق‌نامه پاریس و چارچوب سندای همسو شده است. این گزارش فنی که توسط کمیته فنی ISO/TC 292، امنیت و انعطاف‌پذیری تهیه شده است، معیارها و مدل‌هایی را به عنوان چارچوبی برای ساختاربندی تاب‌آوری شهری برای کمک به مقامات محلی و سایر ذینفعان شهری در تلاش‌هایشان برای ایجاد سکونتگاه‌های انسانی انعطاف‌پذیرتر تشریح می‌کند.

ایزو 22370 توسط تعدادی از استانداردهای دیگر در مجموعه کمیته پشتیبانی می شود، از جمله استانداردهایی برای تاب آوری جامعه و مدیریت اضطراری. ISO 22371 آینده، امنیت و تاب‌آوری – تاب‌آوری شهری – چارچوب، مدل و دستورالعمل‌های استراتژی و اجرا، قصد دارد به دولت‌های ملی و محلی کمک کند تا ظرفیت خود را برای رویارویی با چالش‌های جدید ناشی از تغییرات آب‌وهوایی و تغییر جمعیت‌شناسی ایجاد کنند. توسعه آن توسط UN-Habitat، برنامه سازمان ملل متحد برای آینده شهری بهتر و سازمان پشتیبان روز جهانی شهرها آغاز شد.

توسعه پایدار در شهرها عنصر کلیدی تاب آوری است و کمیته تخصصی ISO ISO/TC 268، شهرها و جوامع پایدار، به توسعه استانداردهایی اختصاص دارد که از این هدف پشتیبانی می کنند. استاندارد گل سرسبد ISO 37101، توسعه پایدار در جوامع – سیستم مدیریت برای توسعه پایدار – الزامات با راهنمایی برای استفاده، یک چارچوب کلی از چیستی یک جامعه پایدار و چگونگی دستیابی به آن را ارائه می دهد.

مطالعه پیشنهادی: ایزو 14097 – شستشوی ضربه ای چیست؟

این استاندارد سیستم مدیریت که مستقیماً رهبران شهر را هدف قرار داده است، همه چیزهایی را که یک شهر برای هوشمند شدن باید به آن توجه کند، مانند استفاده مسئولانه از منابع، مدیریت زیست محیطی، سلامت و رفاه شهروندان، حکمرانی، تحرک و موارد دیگر را پوشش می دهد. ISO 37101 توسط تعدادی استاندارد مختلف در زمینه هایی مانند اصطلاحات و شاخص های کلیدی برای اندازه گیری عملکرد خدمات شهری پشتیبانی می شود.

ISO با درک این موضوع که استانداردهای بین المللی ابزارهای قدرتمندی برای حمایت از چالش های تغییر آب و هوا هستند، اخیراً به بیانیه لندن متعهد شده است که متعهد شده است که استانداردهای ISO را جزء ضروری در پیشبرد اقدامات اقلیمی در آینده قرار دهد.

این اعلامیه بر نقش مهم استانداردهای بین المللی در کمک به جوامع، سازمان ها و صنایع در گذار به منابع انرژی پاک تر و تجدیدپذیر تاکید می کند. استانداردها همچنین می توانند همزمان با باز کردن بازارها برای نوآوری هایی که چالش های زیست محیطی جهانی را برطرف می کنند، به حفظ تنوع زیستی کمک کند.

برای حمایت از این تعهد، ایزو یک «کیت اقدام آب و هوا» را ایجاد کرده است، مجموعه‌ای از مطالعات موردی برای حمایت از سیاست‌گذاران در تلاش‌هایشان برای کاهش انتشار خالص گازهای گلخانه‌ای. مطالعات موردی نشان می‌دهد که چگونه استانداردهای ملی و بین‌المللی می‌توانند از سیاست‌های عمومی حمایت کرده و بر طرح‌های تغییرات آب و هوایی تأثیر بگذارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا